Haksız Rekabet Hukukunun Amacı ve Koruduğu Menfaatler

Şirin Güven

Kitap Açıklaması

Günümüzde, ülkelerin, başka ülkeler veya başka bölgeler üzerindeki hâkimiyet kurma eğilimlerini, askerî veya siyasî alanlarda olmaktan çok, ekonomik alanlarda gerçekleştirmeye yöneldikleri açıkça görülmektedir. Artık, askerî veya siyasî güçlerin eskiden olduğunun aksine, arka plânda kalması; açıkça ortaya çıkmamaya dikkat göstermesi; buradan ekonomik alandaki gelişmeleri desteklemesi tercih edilmektedir.

Ekonomik alandaki gelişmelerin ise, çeşitli temellere dayanılarak sağlanacağı ayrıca izahı gerektirmez. Bunların içinde belki de en önemlisi, şüphesiz, serbest ve dürüst rekabet imkânı veren bir ortamın yaratılmasıdır. Bütün mesele, böyle bir rekabet ortamına sahip olmak, haksız rekabeti önlemektir.

Bu sebeple, günümüz ticaret hukuklarında, hemen hemen her yerde, haksız rekabetle ilgili yeni düzenlemelerin yapılmakta olması ve bu çabaların yaratıcı ve yenileyici hamlelerinin hiç bitmeyecek şekilde sürdürülmesi artık normal karşılanmaktadır. Dr. Şirin Güven, böyle önemli bir konuyu bütün güçlüklerini bilerek, cesaretle ele almış; en iyi şekilde işlemiş; teori ve uygulama alanlarında bütün ilgililere yollarını aydınlatıcı bir tez hazırlamıştır.

Konu Başlıkları

Haksız Rekabet Hukukunda Ferdî Yaklaşım: Rakiplerin Ekonomik Kişiliklerinin Korunması
Haksız Rekabeti Tanımlayan Genel Hükmün İşlevsel Uygulamasından Örnekler
Haksız Rekabeti Tanımlayan Genel Hükmün İşlevsel Uygulamasından Örnekler
Amaçları Ve Korudukları Menfaatler Açısından Haksız Rekabet Hukuku İle Rekabetin Korunması Hukuku Arasındaki Sınırın Tayini28,50 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786055336295
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 162
Basım:
Ebat: 16x22 cm
Ağırlık: 331
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.