Hattuşaş’ın Efendileri - Hitit Dini

Antik Dinler ve İnançlar

Ali Narçın
1 kişi

Kitap Açıklaması

Bin tanrılı bir krallık şeklinde tanıtılan Hititlerin yaklaşık 600 civarında tanrı, kutsal yerler, dağlar ve hayvanlara tapınmış oldukları belirtilmektedir. Araştırmalar krallığın civar kent devletlerin inançlarında yer alan tanrıları da listelerine ithal ederek eklediklerini göstermektedir.

İlginç dinsel öykülere imza atan Hititlerde tanrıların, insanların yaptıkları yanlışlardan dolayı kenti terk ettikleri ve onların kaçışları sonraki zaman içinde bolluk ve bereketin tüketildiğine de değinilmektedir. Öykülerinde kaçıp izini kaybettiren tanrıları aramak adına bir tanrılar konseyi kurulur ve o tanrıyı bulabilmek adına çeşitli çalışmalar yapılır. Buna örnek olarak Telepinu öyküsünü gösterebiliriz. 

Anadolu bölgesinde sert bir rüzgar gibi esen Hititler, diğer civar kent devletlerinin korkmasına ve onlara karşı önlemler almasına neden olur. Kuşaralı Anitta olarak adlandırılan Hatti beyinin ortaya koyduğu monarşik sistemde günümüzdeki modern bir yaşam tarzıyla birlikte yaşamanın ayrıntıları görülür.

Ali Narcın bu eserinde Hititlerin dinsel geleneklerinde yer alan çoğu tanrı varlıklarını ortaya çıkararak, onlar adına kutlanan bayramlar ve törenleri de ele alarak okura sunmaktadır..Ali Narçın Kitapları

35,00 ₺ %20
28,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786058034341
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kuşe
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 224
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 224
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.