Hayata Bakan Edebiyat

Adalet Ağaoğlu'nun Yapıtlarına Eleştirel Yaklaşımlar

Erol Köroğlu, Nüket Esen

Kitap Açıklaması

Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından 15 Mayıs 2002 tarihinde bir ´Adalet Ağaoğlu Sempozyumu´ düzenlendi. Bu sempozyumda Adalet Ağaoğlu´nun eserleri üzerine sekiz tane bildiri sunuldu. Birkaç yıl önce de, 12-13 Aralık 1998´de ABD´de Ohio Eyalet Üniversitesinde Adalet Ağaoglu onuruna ´Çağdaşlık ve Toplumsal Değişim´ başlıklı bir sempozyum düzenlenmiş ve burada da yazar hakkında sekiz bildiri verilmişti... Bildiriler Adalet Ağaoğlu´nun çeşitli eserleri hakkındaydı. Roman, anı, hikaye ve tiyatro oyunları ele alınıyordu.

Ohio Eyalet Üniversitesi´nde sunulan bildirilerden ikisi bu kitaptan önce değişik biçimlerde yayımlandı, îkisi ise Türkçe´ye çevrilerek Boğaziçi´ndeki sempozyuma da sunuldu.

Adalet Ağaoğlu´nun eserleri üzerine iki ayrı zamanda sunulan çalışmalardan, yayımlanmamış olanları, sadece yazılar arasında yazım ve noktalama birliği sağlanmaya çalışılarak elinizdeki bu kitapta toplanmıştır. Yayınevimiz önemli bir yazarımızın eserleri hakkındaki bu değerlendirme ve eleştirileri bir araya getirmekle edebiyat dünyamıza hizmet ettiğini düşünmektedir.
1949´da İstanbul´da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü´nü bitirdikten sonra, aynı üniversitenin Sosyoloji Bölümü´nden yüksek lisans derecesi aldı. Doktorasını Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü´nde tamamladı. Halen Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü´nde öğretim üyesi. Modern Türk edebiyatı alanında pek çok makalesi çeşitli dergilerde yayımlandı. Kara Kitap Üzerine Yazılar, Çakıcının İlk Kurşunu (Sabahattin Ali), Ahbar-ı Asara Tamim-i Enzar (Ahmet Mithat) gibi kitapları yayına hazırladı.

1970´te İstanbul´da doğdu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü´nde tamamladı. 2003 yılında, aynı üniversitenin Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü´nden doktora derecesi aldı. Şu anda Sabancı Üniversitesi Temel Geliştirme Programi´nda öğretim görevlisi. Modern Türk edebiyatı ve tarihi alanlarında çeşitli dergi ve kitaplarda makaleleri yayımlandı.Erol Köroğlu Kitapları

11,11 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789755182001
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 172
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 188
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.