Haydi Osmanlı Sefere!.. Prut Seferi’nde Organizasyon ve Lojistik

Hakan Yıldız

Kitap Açıklaması

Osmanlılar'ın üç kıtaya yayılmasını sağlayan seferlerin başarı sırrının kahramanlık ve gözü peklikte olduğu kadar; her ayrıntısıyla düşünülmüş, planlanmış ve hayata geçirilmiş organizasyonlarda yattığının ne kadar farkındayız?

Haydi Osmanlı Sefere, seferlerin daha az bilinen bu yönüne, Prut Seferi örneğinde ışık tutmayı amaçlayan bir çalışma. Yıllar süren arşiv çalışmaları, 1711'deki bu seferi neredeyse her ayrıntısıyla gözümüzde canlandıracak pek çok bilgiyi bize sunuyor.

Padişahın bir diz fikir sorma toplantısından sonra savaşı resmen ilanından, sefer güzergâhı üzerindeki hazırlıkların başlatılması için gönderilen emirlere... Ordunun duraklayacağı her menzilde askere taze ekmek sunabilmek için inşa edilen fırınlardan, yiyecek ve içecekleri soğutmak için kış sonunda faaliyete geçen buzculara... Yeniçeri ordusunun İstanbul'dan şenliklerle uğurlanışından, pek çok eyaletten gelen askerlerin belirlenen buluşma noktalarına ulaşmasına kadar döneme ait özgün belgeler, rengârenk minyatür resimler eşlik ediyor.

 Hakan Yıldız Kitapları

25,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789754589047
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: Kuşe
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 260
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 260
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.