Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftliği

George Orwell
Can Yayınları
1 kişi
Kidega'nın "Hayvan Çiftliği" Kitap Yorumu
Distopya denince akla ilk gelen eserlerden olan George Orwell'ın bu alegorik eseri Dünya Edebiyatı'nın bir başyapıtı sayılıyor. Stalin ve Çarlık Devrimi'ne yapılmış bir eleştiri olan metaforlarla bezeli kitap yıllar öncesinden günümüze ışık tutuyor. Sorgulamadan inanmanın sonuçları her toplum için adeta ders verir nitelikte. Okurken insan doğası, güç ve çıkar çatışmaları içinde kendinizi sorgulayacağınız çok satanlar listesinden asla düşmeyen tek solukta okunacak kült bir eser.

İngiliz yazar George Orwell, ülkemizde daha çok Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı kitabıyla tanınır. Hayvan  Çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş bir diğer çok ünlü eseridir. 1940'lardaki "reel sos­yalizm"in eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatında yergi türünün başyapıtlarından biri olarak kabul edilir.

Hayvan Çiftliği'nin başkişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirir. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olan domuzlar, kısa sürede önder bir takım oluşturur; ama devrimi de yine onlar yolundan saptırır. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalin'i simgelediği açıktır. Diğer kahramanlar gerçek kişileri çağrıştırmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir.

Altbaşlığı bir peri masalı olan Hayvan Çiftliği, bir masal anlatımıyla yazılmıştır; ama küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değil, çarpıcı bir politik taşlamadır.

George Orwell Kitapları
16,50 ₺ %39
10,08 ₺
1 günde kargoda
20 TL üzeri kargo bedava Kargo Bedava
Favorilerime Ekle

Kitap Ayrıntıları

Orijinal Başlık: Animal Farm
Türü: Edebiyat , Roman
ISBN: 9789750719387
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 152
Basım Tarihi: Ekim 2017
Çevirmen: Celal Üster
George Orwell

George Orwell Hakkında

George Orwell Kimdir?İngiliz edebiyatının önemli yazarlarından olan George Orwell 25 Haziran 1903 yılında Hindistan’da dünyaya gelmiştir. Asıl adı Eric Arthur Blair olan yazar bu adını çok kullanmamış...

"Hayvan Çiftliği" Kitabı Hakkında Yorumlar

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Emre Aşıkoğlu (22.05.2018)

    Distopik konulu kitapları bana sevdiren Hayvan Çiftliği kitabı en sevdiğim eserlerden biri oldu. Okumayanların mutlaka okumasını şiddetle tavsiye ediyorum.