Higgs ve Cern

Büyük Patlamadan Higgs Bozonuna, LHC’nin Serüveni

Daniel Denegri, Lydia Roos, Claude Guyot, Andreas Hoecker
Alfa Yayınları

Temel parçacıkların, Büyük Hadron Çarpıştırıcısının (LHC) ve Higgs bozonunun altında yatan fizik nedir? Bu kitap, kuarkların, leptonların ve bunların aralarında olan, doğadaki temel simetrilerce düzenlenen etkileşmelerin dünyasını olduğu kadar, bu dünya ile sonsuz küçük ve sonsuz büyük arasındaki bağıntıyı da sunuyor. Temel parçacık fiziği ile maddenin, evrenin oluşumundaki ilk anlarda geçirdiği gelişimle kesişimi, bilimin en büyük kazanımlarından biridir. 

Bu yapıt, 1960’lı yıllardan başlayarak geliştirilmiş olan büyük deneysel başarıların yanı sıra, zayıf ve yetersiz yanları da olan, adına standart model denilen modeli tanımlayarak başlıyor. Daha sonra, şimdiye dek gerçekleştirilmiş tümüyle bilimsel yapıdaki en büyük proje olan CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısının tutkulu öyküsünü anlatıyor. Adına kısaca algıç dediğimiz algılama sistemlerinin, özellikle benzersiz boyutlarda ve karmaşıklık düzeyinde olan ATLAS ve CMS’nin tasarlanmasındaki ve kurulumundaki ayrıntıları veriyor. Okuyucu aynı zamanda LHC’nin çalışmasının ilk aşamasında elde edilen temel sonuçları keşfe çıkarılıyor. Bildiğimiz gibi, Higgs bozonunun 2012 yılında bulunuşu, daha sonra yılında Nobel fizik ödülüyle taçlandırılmıştı. 

”Bu kitap hiç kuşkusuz bugüne dek tasarlanmış en büyük bilimsel projeyi sunuyor.”

–Carlo Rubbia, Nobel Fizik Ödülü sahibi

Şimdi ek %8 KDV indirimiyle!
41,67 ₺ %28
30,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

ISBN: 9786051718545
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 438
Basım: Ekim 2018
Ebat: 13,5x21 cm
Çevirmen: Ercüment Akat
Editör: Kerem Cankoçak

Daniel Denegri Hakkında

Daniel Denegri, Bilim - Teknik - Mühendislik, Popüler Bilim kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır. Higgs ve Cern kitabının yazarıdır. Daniel Denegri kit...

Higgs ve Cern Kitap Yorumları

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Berke Ertürk (08.11.2018)

    Okuyun ve okutun. Söylenecek tek şey budur.