Horasan Kürtleri

Selim Temo
Alfa Yayınları

Horasan Kürtleri Almanca, Arapça, Farsça, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, Kürtçe (Kurmanci, Sorani, Zazaki), Rusça ve Türkçe kaynakları bir araya getiriyor. Arami, Kiril ve Latin harfleriyle yazılmış metinleri buluşturuyor. Sayfaları yüzyıllardır açılmamış elyazmalarını, dili ve sözcükleri yasaklanmış şairlerin karaşın şiir defterlerini, birer gölge gibi yaşayan bilgelerin sözcüklerini, ışıklı giysileriyle İran’ın yas rengini bahara çeviren kadınların sesini derliyor.

Horasan’da yaşayan Kürtler oraya neden gittiler? Kimler bu göçe katıldı? Neden geri döndüler? Neden dönemeyenler oldu? Bu göçün anıları nereye kadar gerçek, nereye kadar efsane? Ana kıtadan bu kadar uzak olmaya ve çeşitli kültür ve dillerin baskısına karşın dillerini nasıl koruyabildiler? Toplumsal psikoloji gibi yazılı ve sözlü edebiyatın da temel teması olan “gurbet”in nedeni nedir?

Selim Temo’dan okunaklı bir şerh, büyülü bir yolculuk.

Selim Temo Kitapları
49,00 ₺ %35
31,85 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
Kargo Bedava Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

ISBN: 9786051718668
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 718
Basım: Kasım 2018
Editör: Mehmet Said Aydın

Selim Temo Hakkında

Selim Temo, Araştırma - İnceleme, Deneme, Derleme & Antoloji kategorilerinde eserler yazmış popüler bir yazardır. Başlıca kitapları alfabetik sı...

Horasan Kürtleri Kitap Yorumları

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.