Horasan Kürtleri

Selim Temo
Alfa Yayınları
3 kişi

Horasan Kürtleri Almanca, Arapça, Farsça, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, Kürtçe (Kurmanci, Sorani, Zazaki), Rusça ve Türkçe kaynakları bir araya getiriyor. Arami, Kiril ve Latin harfleriyle yazılmış metinleri buluşturuyor. Sayfaları yüzyıllardır açılmamış elyazmalarını, dili ve sözcükleri yasaklanmış şairlerin karaşın şiir defterlerini, birer gölge gibi yaşayan bilgelerin sözcüklerini, ışıklı giysileriyle İran’ın yas rengini bahara çeviren kadınların sesini derliyor.

Horasan’da yaşayan Kürtler oraya neden gittiler? Kimler bu göçe katıldı? Neden geri döndüler? Neden dönemeyenler oldu? Bu göçün anıları nereye kadar gerçek, nereye kadar efsane? Ana kıtadan bu kadar uzak olmaya ve çeşitli kültür ve dillerin baskısına karşın dillerini nasıl koruyabildiler? Toplumsal psikoloji gibi yazılı ve sözlü edebiyatın da temel teması olan “gurbet”in nedeni nedir?

Selim Temo’dan okunaklı bir şerh, büyülü bir yolculuk.

Selim Temo Kitapları
45,37 ₺ %28
32,67 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

ISBN: 9786051718668
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 718
Basım: Kasım 2018
Ebat: 13,5x19,5 cm
Editör: Mehmet Said Aydın
Selim Temo

Selim Temo Hakkında

Selim Temo 27 Nisan 1972 yılında Batman'ın Merina köyünde dünyaya geldi. İlkokulu doğmuş olduğu köyde, ortaöğrenimini Batman'da tamamladı. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi...

Horasan Kürtleri Kitap Yorumları

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Ogün Erginsoy (21.12.2018)

    Horasan Kürtleri ilginç bir kitap. Tarih ve araştırma türünden eserleri sevenler için güzel bir tavsiye olabilir.