Hukuk Davalarında İstinaf ve Temyiz Uygulama Rehberi

Eklenmiş Dilekçe ve Karar Örnekleriyle

Zeki Gözütok

Kitap Açıklaması

Hukuk Muhakemeleri Kanunu 1. 10. 2011 tarihinde yürürlüğe girmiş ise de o tarihte bölge adliye mahkemeleri kurulmuş olmadığından bu kanunun istinaf ve temyize ilişkin hükümleri uygulama alanı bulmamış ve 1086 Sayılı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun temyizle ilgili hükümlerinin uygulanmaya devam edileceğine dair geçici maddeler konularak önceki temyiz hükümlerinin uygulanmasına devam edilmiş idi. 5521 Sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ve 2004 Sayılı İcra İflas Kanununda da bölge adliye mahkemelerinin kurulacağı esasından hareketle değişiklikler yapılmış olmasına rağmen konulan geçici maddeler ile değişiklik öncesi temyiz hükümlerinin uygulanmasına devam edilmekte idi. 20. 07. 2016 tarihinde bölge adliye mahkemelerinin faaliyete geçirilmesine karar verilmiş ve atamalar yapılmış olup bu tarihten itibaren istinaf ve yeni temyiz hükümleri uygulanmaya başlayacaktır.

Yeni hükümler uygulanmaya başlayacak ise de bu tarihten önce verilen kararlar ile bu tarihten sonra verilmiş olsa da öncesinde verilmiş Yargıtay kararı bulunması halinde yine önceki temyiz hükümleri uygulanacağından önceki hükümler bir süre daha uygulama alanı bulacaktır. Bu kitapta istinafa ilişkin hükümler ile temyize ilişkin önceki ve yeni hükümler ayrı bölümler halinde incelenmiştir. İstinaf ve temyiz yanında Bölge adliye mahkemesi ile de ilgili olan diğer usul konuları bu mahkemedeki uyguluma kapsamı, sınırları ve şekli itibarıyla değerlendirilmiş, uygulamanın ne şekilde olması gerektiğine dair açık lanıp yorumlanmaya çalışılmıştır.

Uygulamanın yorumu zamanla netleşecektir. Ancak bu kitapta yılların birikimini oluşturan HUMK uygulamasından ve bu konudaki emsal Yargıtay kararlarından da yararlanılarak yeni hükümlerin yorumlanıp değerlendirilmesine pencere açılmaya çalışılmış, bu yapılırken de istinaf mahkemelerinin kurulma amacı ve değişiklik hükümlerinin getirilme ve konulma amacından da uzaklaşılmaması gerektiği gözetilmiştir. Kitabın asıl konusu istinaf ve temyiz olup, bu işlemler yapılırken bölge adliye mahkemesinin usul kurallarını hangi kapsam ve sınırlarda uygulayacağı. İstinaf ve temyize konu kararı veren mahkemelerce yapılacak işlemlerin neler olduğu işlem sıraları ile ayrı başlıklar halinde incelenmiştir.

Kitap bu bütünlük içinde sadece bölge adliye mahkemesi uygulaması için bir kaynak olma boyutundan ötede bir kapsama sahiptir. Bölge adliye mahkemesindeki usul, işlem ve kararlar dışında, ilk derece mahkemesince istinaf ve temyizle ilgili yapılacak işlem ve verilecek kararlar, tarafların başvuru ve işlemleri ile Yargıtay'daki inceleme kapsamı da incelenmiştir. Özetle ilk derece mahkemesi kararının verilmesinden kesin hükmün oluşmasına kadar yasa yolu ile ilgili tüm aşama ve işlemler değerlendirilmiştir.

Yeni istinaf ve temyiz hükümlerinin uygulaması için de emsal olabilecek Yargıtay kararlarına yer verilmesinin uygun olabileceği değerlendirilerek kitaba alınması planlanmış ve düzenlenip hazırlanmış ise de kitabın hacmini oldukça artıracağı görülerek bundan vazgeçilmiş ancak anlatım bölümlerinde bu konudaki Yargıtay kararının tarihi ile esas ve karar numaralarına yer verilmekle yetinilmiştir.

Kitapta son bölümde örnekler yer almaktadır. Temyiz ve istinafla ilgili karar ve dilekçelerin yer aldığı bu örnekler üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar sırasıyla ilk derece mahkemesince verilecek kararlar, bölge adliye mahkemesince verilecek kararlar ve tarafların dilekçeleri örnekleri olup toplam 127 adet karar veya dilekçe örneği bulunmaktadır.

Kitap yeni hükümlere göre istinaf ve temyiz hükümlerinin uygulanmasında kaynak oluşturabilir ise ve özellikle bölge adliye mahkemelerinin faaliyeti ile ilgili temellerin atılmasında katkı sağladığı ölçüde mutlu olacağımı da belirterek, Kitabın okuyuculara yararlı olmasını diliyorum.

Bu kitabın ortaya çıkmasında en çok eşime teşekkür borçluyum. Çünkü bu kitap daha çok evde O'nun için ayıramadığım zamanlar kullanılarak yazılabildi. Engin hoşgörü ve desteğinden dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum.

Yargıtay 15. Hukuk Dairesinde çalışmaya başladığım ilk günden itibaren bana bir iş arkadaşı, bir meslektaştan öte, bir kardeş yakınlığı içinde her türlü olumlu katkılarını ve desteklerini sunmuş olan daire başkanımız Aysel Özgür Hanımefendi ile Daire üyesi arkadaşlarıma da ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu kitabın kısa sürede yayınlanmasını sağlayan Adalet Yayınevi sahibi Hakan Karaaslan Beyefendi ve yayınevi çalışanlarına da teşekkür ediyorum
Kitabın okuyuculara yararlı olması dileğiyle!Zeki Gözütok Kitapları

85,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786051469829
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 655
Basım:
Ebat: 14x21 cm
Ağırlık: 655
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.