Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Mevzuatı

Mustafa Avcı, Gökhan Güncan

Kitap Açıklaması

Çalışmarnızda hukuk uyuşmazlıklarinda arabuluculuğa ilişkin mevzuat hükümleri özgün bir tasniflemeye tabi tutulmuştur. Bu tasnifleme yapılırken, hiyerarşik düzenden ziyade en çok ihtiyaç duyulacak veya en sık kullanılacak mevzuat metinlerinin daha erişilebilir olması fikri esas alınmıştır. Bu çerçevede çalışmamızın birinci bölümünde hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuğa ilişkin temel metinlere yer verilmiştir. Hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuğa ilişkin temel düzenleme olan "6325 Sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu'na öncelik verilirken, hemen ardından sıkça kullanılacağı duşunulerek "Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yonetmeliği"ne yer verilmiştir. Yine bu bolümde,"6325 Sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanununun genel gerekçesi ve madde gerekçeleri de yer almıştır. Yine, 6325 sayılı Kanunun şimdiki halini almadan önce geçirdiği aşamaları göstermek adına "Hükümetin Teklif Ettiği Metin" ve "Adalet Komisyonunun Kabul Ettiği Metin" de karşılaştırmalı olarak bu bölümde okuyucuya sunulmuştur.
Çalışmamızın ikinci bölümünde hukuk uyuşmazlıklarında arabuluculuğa ilişkin hükümler içeren diğer mevzuat hükümleri öncelikle normlar hiyerarşisine uygun olarak sınıflandırılmış ve en sık başvurulabilecek olanlara öncelik vermek suretiyle bu hükümler sıralandırılmıştır. Çalışmamızın üçüncü ve son bölümü ise arabuluculuk faaliyeti sürdürülürken düzenlenmesi gereken tutanak, sözleşme ve karar gibi belgelere ilişkin örnek şablonların yer aldığı kısımdır. Bu bölümün özellikle arabuluculuk faaliyetini yürüten uygulayıcılara fayda sağlaması beklenmektedir.
Bu çalışmada güdülen temel gaye, hali hazırda arabuluculuk faaliyeti yürüten arabulucular ve arabuluculuk sınavlarına girmeyi düşunen arabulucu adayları başta olmak üzere bu konuda araştırma ve çalışma yapan bütün meslektaşlarımıza güncel, özgün bir şekilde tasniflenmiş ve derli toplu bir mevzuatın sunulmasıdır. Bu mevzuatin size ulaşmasında emeği geçen Adalet Yayınevine teşekkur eder, çalışmamızın hem akademiye hem de uygulayıcılara faydalı olmasını umarız.Mustafa Avcı Kitapları

28,00 ₺ %8
25,76 ₺
Tedarik Süresi: 4 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786053008699
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 223
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Ağırlık: 223
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.