Hüve Nüktesi

Risale-i Nur Külliyatından

Bediüzzaman Said Nursi

Kitap Açıklaması

Kâinâtın zâhiren açık göründüğü halde hakîkaten kapalı olan kapıları, ancak Kur´ân-ı Hakîm´in irşâdına kulak verildiği takdirde açılabilir; lâkin o Kitâb-ı Mu´ciznümâ dahi tılsımdır. O Kelâm-ı İlâhî´nin mühim tılsımlarını izn-i İlâhî ile Risâle-i Nur halletmiştir. Bilhassa 30. Söz olan "Ene ve Zerre Risâlesi", 23. Lem´a olan "Tabiat Risâlesi", 10. Söz olan "Haşir Risâlesi" ve "Hüve Nüktesi" gibi mühim eserlerde bu müşkillerin halledildiğini görmek mümkündür.
Hava zerresinde Allah´ın varlığının ve birliğinin cerhedilemez bir şekilde îzâh ve isbât edildiği "Hüve Nüktesi" işte o anahtar eserlerden birisidir. Hüve Nüktesi "Gençlik Rehberi" içinde yer aldığı zaman buradaki kuvvetli îmân hakîkatına karşı gelemeyenler, kitâbı yasaklatma gibi akıl dışı bir yolu seçmişlerdi.

Üstâd Hazretleri (ra) konuyla ilgili olarak şu değerlendirmede bulunuyor: "Ben zannederim ki; "Hüve Nüktesi" gizli zındık düşmanlarımızın bellerini kırmış, onların istinâdgâhı olan tabiat tâgûtunu dağıtmış, kesîf toprakta bir derece saklayabilirken, şeffaf havada Hüve Nüktesi´nden sonra hiç bir cihetle o tâgûtu saklamak imkânı kalmamış ki, küfr-i inâdî ve temerrüd-i irtidâdî sebebiyle adliyeyi aldatıp aleyhimize sevkediyorlar."

Bediüzzaman Said Nursi Kitapları
15,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 3990000072048
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Şamua
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 127
Basım:
Ebat: 13x20 cm
Çevirmen: Muhammed Doğan
Ağırlık: 76
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.