Kitap Açıklaması

Ayrıca bu belirlemeyi yaparken yardımcı olacağını düşündüğümüz bazı konuları da burada inceleyeceğiz. Bu konuların başında icra hukukunun kamu hukuku karakterli mi yoksa özel hukuk karakterli mi olduğu sorunu yer almaktadır. Aynı zamanda icra hukukunun amacı ve icra hukukunda geçerli olan ilkeler de bu belirlemeleri yaparken önem arz ettiği için bunlar üzerinde de durmamız gerekecektir. Daha sonra icra sözleşmelerinin hukukî niteliğini tespit edeceğiz.

İkinci bölümde ise, genel olarak üçlü bir(icrayı daraltan, genişleten ve engelleyen sözleşmeler)ayrım yapıp, sözleşme tipleri üzerinde duracağız. Bu üçlü ayrım içinde her bir sözleşme türü için sözleşmelerin özel görünümleri dikkate alınarak, bu sözleşmelerin geçerliliği üzerinde de ayrıca duracağız. Aynı zamanda, bu sözleşmeleri daha iyi anlayabilmek bakımından her bir sözleşme tipi için örnek olmak üzere bazı sözleşme tipleri üzerinde de duracağız. Ancak yapacağımız bu inceleme örnekleme mahiyetinde olacaktır; dolayısıyla bu örnekleme, söz konusu sözleşme tipi açısından tüketici nitelikte olmayacaktır. Daha farklı sözleşme tiplerinin de karşımıza çıkması mümkündür. Bunun yanı sıra ikinci bölümde İcra ve İflas Kanunu'nda yer alan sözleşmeye ilişkin hükümler üzerinde de duracağız. Bu bölümde son olarak, m.45 hükmünün kısa bir değerlendirmesine yer vereceğiz. Ayrıca bizim inceleme konumuzun sadece cüzî icra sözleşmeleri olduğunu, buna karşılık iflâs sözleşmelerinin bizim konumuzun dışında kaldığını da belirtmemiz gerekir.

Çalışmamızın üçüncü ve son bölümünde, icra sözleşmelerinin kuruluşu ve şekli üzerinde durarak, sözleşmenin kurulması şartlarını belirleyeceğiz. Aynı zamanda bu bölümde, icra sözleşmelerinin taraflardan birince, ihlal edilmesi durumunda, hangi hukukî yola başvurulması gerektiğini tespit edeceğiz. İcra sözleşmelerinin, taahhüt veya tasarruf etkili olması ve bunun sonuçları konusuna da son bölümde yer vereceğiz. Bunun dışında, genel işlem şartları içinde yer alan icra hukukuna ilişkin kayıtlar üzerinde de duracağız. Son olarak icra sözleşmelerine aykırılığın hukukî ve cezaî sonuçları üzerinde duracağız..(Giriş'ten).

Kitabın konularından:

İcra Sözleşmesi Kavramı

Sözleşme Özgürlüğü ve Sınırları

İcra Sözleşmelerinin Hukuki Niteliği

İcra ve İflâs Kanunu'nda Yer Alan Sözleşmeye İlişkin Hükümler ve Bunların Değerlendirilmesi

İcrayı Daraltan Sözleşmeler

İcrayı Engelleyen(Bertaraf Eden)Sözleşmeler

İcrayı Genişleten Sözleşmeler

İcra Sözleşmelerinin Kuruluşu ve Şekli

İcra Sözleşmelerinin İleri Sürülmesi ve Etkileri

Genel İşlem Şartları Bakımından İcra Sözleşmeleri

İcra Sözleşmelerine Aykırılığın Sonuçları

 İbrahim Aşık Kitapları

30,00 ₺ %10
27,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789756194508
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 225
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Ağırlık: 225
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.