İdarenin Taraf Olduğu Uyuşmazlıkların Sulh Yoluyla Çözülmesi

Aynur Cidecigiller

Kitap Açıklaması

Çalışmada öncelikle Türk İdare Hukuku ve İdari Yargılama Hukuku açısından yargı organlarının iş yükünün azaltılmasını sağlayan ve yargılamaya bir nevi alternatif sayılabilecek yargı dışı uyuşmazlık çözüm yöntemleri ve bazı idarelerin sahip oldukları uyuşmazlık çözüm yöntemleri genel esasları ile ele alınmıştır.

Daha sonra yargı dışı bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak aslında bir özel hukuk kurumu olan sulh müessesi Kamu Hukuku ile bağlantılı olarak ele alınıp İdare Hukuku açısından bu kurumun uygulama bulup bulamayacağı hususu değerlendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise 659 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin hükümleri ilgili mevzuatla bir arada değerlendirilmek sureti ile idarenin taraf olduğu uyuşmazlıkların sulh yolu ile çözülmesinde uygulanılması gereken genel esaslar tespit edilmeye çalışılmıştır.

Çalışma boyunca konu ile ilgili olarak yeri geldikçe yüksek yargı kararlarına da yer verilmeye çalışılmış hem doktrin hem de uygulama açısından idarenin taraf oldukları uyuşmazlıkların sulh yolu ile giderebilmeleri açısından bir takım sonuçlara varılmaya çalışılmıştır.

Konu Başlıkları

Uyuşmazlıkların Giderilmesi ve Özellikle İdarenin Taraf Olduğu Uyuşmazlıklarda Yargı Dışı Çözüm Yöntemleri
Uyuşmazlık Çözüm Yöntemi Olarak Sulh ve İdarenin Taraf Olduğu Uyuşmazlıklarda Sulh Yolunun Uygulanabilirliği
İdarenin Taraf Olduğu Uyuşmazlıkların 659 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname Kapsamında Yargı Dışı Çözüm Yolu Olarak Sulh Yoluyla Giderilmesi69,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786051466002
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 378
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Ağırlık: 378
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.