İktisadi Planlama

Ş. Mustafa Ersungur

Kitap Açıklaması

İkinci Dünya Savaşı, dünya devletlerinin belirli kutuplara ayrılması ve savaş sonrası yıkılan devletlerin yeniden imarı için kalkınma çabalarının artırılması gereğini ortaya çıkarmıştır. Savaş sonrası birçok sömürgenin bağımsızlıklarını kazanmasıyla, eskiden bağımlı oldukları devletleri iktisadi açıdan yakalamak gereği duymaya başlamışlardır. Bu olgu, dünya devletleri arasında gelişmiş, gelişmekte olan veya azgelişmiş ülkeler şeklinde bir sınıflandırmaya yol açmıştır.
Öte yandan birçok ülke piyasa ekonomisi veya merkezi planlamayı tercih etmiştir. Çoğu ülkede iktisadi planlama yaygın olarak kullanılmıştır. Ancak günümüzde küreselleşmenin de etkisiyle planlamanın rolü giderek bulanıklaşmaya başlamış, bölgesel ve kentsel sistemler üzerindeki baskılar artmıştır. Bunun sonucunda giderek artan sosyo-ekonomik ve çevresel bunalımlar mevcut düşünce sisteminin değiştirilmesi gerektiğini göstermiştir. Bu bağlamda, bölgelerin artan sosyo-ekonomik ve çevresel kırılganlıklarının ve ortaya çıkan risklerin azaltılabilmesi ya da ortadan kaldırılması için mevcut planlama modellerinde değişmelerin gerekliliğini ortaya koymuştur. Benzer tartışmalar uzun süre kalkınma planları uygulamış olan Türkiye açısından da geçerlidir.

İkinci baskısını yaptığımız bu çalışma, lisans ve lisansüstü programı öğrencilerine verilen İktisadi Planlama dersi için ders notları şeklinde hazırlanmış ve zaman içerisinde güncellenerek ders kitabına dönüştürülmüştür. Çalışmanın hazırlanmasında emeği geçen değerli meslektaşlarıma, baskı ve düzenleme işlerini yürüten yayınevi personeline çok teşekkür ederim. Ayrıca akademik hayatım boyunca, çalışmalarım ve işimdeki yoğunluktan dolayı zaman zaman ihmal ettiğim sevgili eşim Sevgi ve çocuklarım Tuba, Yasin ve Merve’ye sabırlarından dolayı teşekkür ederim. Son olarak çalışmanın birçok eksikliklerinin
olduğu bilincindeyim. Bu yüzden çalışmayla ilgili her türlü eleştirileri bekliyor; saygılarımı sunuyorum.

35,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786055339463
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 338
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Ağırlık: 338
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.