İletişimin Denetlenmesi, Gizli Soruşturmacı ve Teknik Takibin Hukuki Boyutu

Ceza ve Hukuk Davalarında Yasak Delil

Necati Meran

Kitap Açıklaması

Belirli suçların soruşturulmasında iletişimin dinlenmesi ve kaydına ilişkin düzenlenmiş bulunan Ceza Muhakemesi Kanununun 135. maddesindeki dinleme, kayıt, mobil telefonun yerinin tespiti, 139. maddesindeki gizli soruşturmacı görevlendirme ve 140. maddesindeki ortam dinleme koşulları ile bunların sürelerinin yeniden düzenlenmesine ve bu maddelere ilişkin kataloglarda yer alan suçlara yönelik olarak 2014 yılı içinde 6526 ve 6572 sayılı Kanunlarla önemli değişiklikler yapılmıştır.

İstihbari ya da suç soruşturmasına ilişkin dinleme ve kayıt işlemlerinin temelini oluşturan 2559 sayılı Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu, 2803 sayılı Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu 2559, 2937 sayılı Devlet istihbarat Hizmetleri ve Milli istihbarat Teşkilatı Kanununun ilgili maddelerinde de değişildikler yapılmış, CMK'nın yukarıda belirttiğimiz maddelerinin söz konusu kanunlarla birlikte uygulanmasında nasıl yorumlanması gerektiği Yargıtayın bu zamana kadar çıkmış içtihatları da gözetilerek açıklanmıştır.

Kanunlardaki, bütün mevzuata etki eden sık değişiklikler, uygulama Yönetmeliklerinde gerçekleştirilmediğinden ve uygulama alanları buna göre biçimlendirilmediğinden ortaya çıkan uyumsuzluklar kitaptaki açıklamalar sırasında vurgulanmış, değişikliklere uygun açıklamalar yapılması yolu tercih edilmiştir.
5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 132., 133. ve 134. maddelerinde, özel hayatın gizliliğinin ve haberleşme özgürlüğünün korunmasına yönelik hükümlerdeki değişiklikler de gözetilerek kitap tekrar gözden geçirilmiş, yeni ve güncel kararlarla Yargıtayın konulara bakışına dikkat çekilmiştir. Kitabın bu baskısında da adli ya da önleme amaçlı iletişimin denetlenmesine, teknik takip ve gizli soruşturmacı kullanılmasına AIHM kararları ve Yargıtay kararları ile ışık tutulmuş, güncel uygulamalara göre yorumlamalara gidilmiştir.

Koruma tedbirlerine aykırı davranan kamu görevlilerine ilişkin açılacak tazminat davalarını düzenleyen CMK'nın 141. maddesinde 2013 yılında 6459, 2014 yılında 6545 sayılı Kanunlarla değişiklikler yapıldığın-dan bu hususlara ilişkin açıklamalara da Kitapta yer verilmiştir.

Necati Meran Kitapları
88,00 ₺ %10
79,20 ₺
Tedarik Süresi: 10 iş günü
Kargo Bedava Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786051466415
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 649
Basım:
Ebat: 16x235 cm
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.