İlk Dönem İslam Hukuk Biliminin Gelişimi

Ahmet Hasan

Kitap Açıklaması

Kitap meşhur dört kaynağın, (edille-i erbaa) yani Kur’an, sünnet, icma’, ve kıyas’ın kökeni, gelişimi ve tatbiki konularını incelemektedir. Sahasında temel araştırmaların önemli parçası olması yanında, eserde alimlerin görüşlerini çok tafsilatlı bir şekilde vermekten ziyade, daha çok yoğun tarihi analizler yapmak için gayret gösterilmiştir. Bu çalışma esas olarak Malik, Ebu Yusuf, Şeybani ve Şafii’nin kitapları üzerinde yoğunlaşmıştır. Yazar İslam hukukunun dört kaynağının gelişiminin izlerini ortaya koyabilmek amacıyla, ilk dönem fıkıh risalelerinde münakaşa edildiği gibi, hukuki meselelerin eleştirel analizlerini yapmıştır.

Çalışmanın kesinlikle sağlam ve müdakkik bir ilmin ve bol dökümanın ürünü olduğu, hem orijinal kaynaklara hem de sonraki kaynaklara olan vukufiyetinden ve bilgisinden açıkça görülmektedir.

Sünnet, içtihat, icma' ve rey kavramları da dail olmak üzere İslam hukukunun temel konseptlerini mütalaa eden, Joseph Schacht tarafından geliştirilmiş olan bazı önemli teorileri eleştirel olarak gözden geçirir. Özellikle Schacht'ın Roma hukukunun islam hukukuna tesir ettiği iddialarını ele alır. 

-Herbert J. Liebesney Mıddle Eat Journal, 1971 (Summer),

Bu çalışma sadece sağlam bir çalışma değil aynı zamanda Schacht ve Coulson'un ciddi bir şekilde ve felsefi anlamda incelenmesidir. Bu yönüyle dikkate değer bir çalışmadır.

-Erwin Graf, Ulum, 1973 (Kasım)13,89 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: The Early Development of Islamic Jurisprudence
ISBN: 9789756835081
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 264
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Çevirmen: Haluk Songur
Ağırlık: 265
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.