İmalat Sanayinde Yoğunlaşma

Tra1 Alt Bölgesi Üzerine Bir Uygulama

Gürkan Çalmaşur, Hüseyin Daştan

Kitap Açıklaması

İmalat sanayinde yoğunlaşma göstergeleri pek çok açıdan önem arz etmektedir. Piyasa yapısını belirleyen önemli bir faktör olarak karşımıza çıkan yoğunlaşma sayesinde bir endüstride faaliyet gösteren firmaların sayısı ve bu firmaların kontrol güçleri hakkında bilgi sahibi olma imkânı elde edilebilmektedir.

Bu çalışmanın temel amacı, İstatistikî Bölge Birimleri Sınıflandırmasına göre TRA1 alt bölgesinde faaliyet gösteren imalat sanayi firmalarının yoğunlaşma düzeylerini ölçmek ve yoğunlaşma düzeyini etkileyen faktörleri ortaya koymaktır.

Çalışma, başlıca üç bölümden oluşmaktadır.

Çalışmanın ilk bölümünde, Türk imalat sanayinin genel yapısı ve TRA1 alt bölgesi imalat sanayinin genel yapısı ortaya konulmuştur.

İkinci bölümde, yoğunlaşmanın tanımı yapılarak, yoğunlaşma ölçüm yöntemlerine değinilmiş, yoğunlaşma indeksleri birbirleriyle mukayese edilmiş ve yoğunlaşmayı belirleyen faktörlerin neler olduğuna değinilmiştir.

Üçüncü ve son bölümde ise konu ile ilgili literatür özetine yer verilip, çalışmada kullanılan veriler ve değişkenler açıklanmış, ayrıca TRA1 alt bölgesi imalat sanayi için yoğunlaşma düzeyi, CR4, CR8, Herfindahl-Hirschman, Entropy ve Hannah-Kay indeksleri yardımıyla analiz edilmiş ve son olarak yoğunlaşma düzeyini belirleyen faktörler ortaya konulmuştur.

Çalışmanın araştırmacılara faydalı olmasını dileriz.11,11 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786055339487
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 120
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Ağırlık: 120
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.