İnce Memed - 1

Yaşar Kemal
7 kişi
Kidega'nın İnce Memed - 1 Kitap Yorumu
Dilimizde yazılmış, en iyi romanlardan biri İnce Memed. Usta yazarımız Yaşar Kemal'in kaleminden ince ince işlenmiş bir ilk roman. Betimlemeleriyle Çukurova'yı, Toroslar'ı gözünüzün önüne sererken sıcağı teninizde hissettiriyor. Yaşar Kemal adeta okutmuyor, yaşatıyor. İyilik ile kötülüğün, düzene başkaldırmanın, mecburiyetlerin ve umudun kitabı. Türk edebiyatının yaşayan efsanesi Yaşar Kemal'in başyapıtını mutlaka okumalısınız.

Kitap Açıklaması

Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü, düzene başkaldıran Memed'in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukorava'nın öyküsüdür. Yaşar Kemal'in söyleşiyle "içinde başlakdırma kurduyla doğmuş" bir insanın, "mecbur adam"ın romanı. Abdi Ağa'nın zulmüyle köyünü terk etmek zorunda kalan Memed, Ağa'nın yeğeniyle evlendirilmek üzere olan Hatçe'yi kaçırır.

Abdi Ağa'yı yaralayan, yeğenini de öldüren Memed eşkıya deli Durdu'ya katılır, ancak kıyıcığına katlanamadığı Deli Durdu'dan iki arkadaşıyla birlikte ayrılır. Memed, sıradan bir köy çocuğuyken, zulmedenler için eşkıyaya, köylüler içinse bir kurtarıcıya dönüşür.

"Bir yaşam biçimini bir halkın portresi olarak bölyesine veren bu romandan daha iyisi yazılamazdı. "

The New York Times Book Review, (A.B.D)

"Şaşırtıcı, orijinal bir kitap."

Sunday, Times, (İngiltere)

"Epik boyutlara ulaşan ve muhteşem bir sona ulaşmak için hız kazanan öyküye kendinizi kaptırıyorsunuz."

Sunday Times, (İngiltere)

"Yaşar Kemal, şaşılacak ölçüde yaratıcı. "

The Bookseller, (İngiltere)

"Yaşar Kemal, karakterlerini unutulmaz, seçkin ve gerçek hayattan daha da gerçekçi kılan detay zenginliği ile Rus edebiyatının kalitesine ulaşıyor."

Sunday Telegraph, (İngiltere)Yaşar Kemal Kitapları

38,00 ₺ %25
28,50 ₺
1 günde kargoda
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789750807145
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 436
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Editör: Tamer Erdoğan
Ağırlık: 398
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Gamze Yorulmaz (21.04.2020)

    Türk Klasiklerini hep sevmişimdir ama İnce Memed serisinin yeri de tadı da bir başka herkesin kütüphanesinde olması gereken bir eser.

  • Enes Bayraktar (06.01.2020)

    Türk klasiklerimiz mutlaka okunmalı ve İnce Memed gibi bir klasiği okumadan Türk Klasiklerini okudum diyemezsiniz.Yaşar Kemal'in uzun betimlemeleri yer yer kitabın konusundan uzaklaştırıyor gibi gelsede bu Yaşar Kemal'in en büyük özelliklerinden,çukurova'ya hiç gitmemiş birinin bile gözlerinin önüne resim çizer gibi betimlemeleriyle mekanı gösterir resmen.İyiki böyle büyük bir eseri yazan bu toprakların yazarı olmuş.Nurlar içinde uyu büyük üstad

  • F'Kader Kanbur (20.09.2019)

    tereddüt etmeden bir solukta okuyabileceğiniz bir kitap. Tavsiye ederim.