İnce Memed - 1

Yaşar Kemal
Yapı Kredi Yayınları
4 kişi
Kidega'nın İnce Memed - 1 Kitap Yorumu
Dilimizde yazılmış, en iyi romanlardan biri İnce Memed. Usta yazarımız Yaşar Kemal'in kaleminden ince ince işlenmiş bir ilk roman. Betimlemeleriyle Çukurova'yı, Toroslar'ı gözünüzün önüne sererken sıcağı teninizde hissettiriyor. Yaşar Kemal adeta okutmuyor, yaşatıyor. İyilik ile kötülüğün, düzene başkaldırmanın, mecburiyetlerin ve umudun kitabı. Türk edebiyatının yaşayan efsanesi Yaşar Kemal'in başyapıtını mutlaka okumalısınız.

Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü, düzene başkaldıran Memed'in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukorava'nın öyküsüdür. Yaşar Kemal'in söyleşiyle "içinde başlakdırma kurduyla doğmuş" bir insanın, "mecbur adam"ın romanı. Abdi Ağa'nın zulmüyle köyünü terk etmek zorunda kalan Memed, Ağa'nın yeğeniyle evlendirilmek üzere olan Hatçe'yi kaçırır.

Abdi Ağa'yı yaralayan, yeğenini de öldüren Memed eşkıya deli Durdu'ya katılır, ancak kıyıcığına katlanamadığı Deli Durdu'dan iki arkadaşıyla birlikte ayrılır. Memed, sıradan bir köy çocuğuyken, zulmedenler için eşkıyaya, köylüler içinse bir kurtarıcıya dönüşür.

"Bir yaşam biçimini bir halkın portresi olarak bölyesine veren bu romandan daha iyisi yazılamazdı. "

The New York Times Book Review, (A.B.D)

"Şaşırtıcı, orijinal bir kitap."

Sunday, Times, (İngiltere)

"Epik boyutlara ulaşan ve muhteşem bir sona ulaşmak için hız kazanan öyküye kendinizi kaptırıyorsunuz."

Sunday Times, (İngiltere)

"Yaşar Kemal, şaşılacak ölçüde yaratıcı. "

The Bookseller, (İngiltere)

"Yaşar Kemal, karakterlerini unutulmaz, seçkin ve gerçek hayattan daha da gerçekçi kılan detay zenginliği ile Rus edebiyatının kalitesine ulaşıyor."

Sunday Telegraph, (İngiltere)

Yaşar Kemal Kitapları
34,00 ₺ %30
23,80 ₺
1 günde kargoda
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

ISBN: 9789750807145
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 436
Basım: Kasım 2017
Ebat: 13,5x21 cm
Editör: Tamer Erdoğan
Yaşar Kemal

Yaşar Kemal Hakkında

Cumhuriyet döneminin en önemli yazarlarından olan Yaşar Kemal 6 Ekim 1923 yılında Osmaniye’de doğmuştur. Babasının adı Sadık Efendi’dir. Çiftçilikle uğraşmaktaydı. Annesinin adı ise Nigar Ha...

Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Kutay Özgörkey (31.01.2019)

    Okuyun bu kitabı, bu efsaneyi okuyun tabii, içiniz ısınsın da okurken seve seve okuyun.

  • bartu Tüzüncü (08.06.2018)

    Yaşar Kemal sen ne güzel bir adamsın ki böyle eskimeyecek bir eser bıraktın bizlere. Türkçenin yüz akı bir eser İnce Memed Lise 1. Sınıfta babamın elime tutuşturduğu kitap. Kidega’nın ayrıca çok satanlar listesinde yer vermesi gurur verici.