İnsancıl Aylık Kültür Sanat Dergisi Sayı: 352 Kasım 2019

Kolektif

Kitap Açıklaması

1 Çetin Örgen - Uykusuz Gecelerden Birinde (Şiir)

2 Betül Çotuksöken - Felsefenin Gör Dediği: Felsefe Tarihi: Antropontolojik Okuma 41

Filozofun insan dünyasına özgün katkılarından biri de ne türden olursa olsun, varolanlar arasındaki ayrımların farkına varabilmesinde ve bu farkına varışı başkalarına da aktarabilmesinde kendini gösterir. Ancak filozof burada kalmaz, farklılıklara dayalı olarak varolanları ortak çerçeveler ya da kavramlar altında toplar; o aynı zamanda logos'un sesini dinlediği için, derleyip toparlayandır. Filozof derleyip toparlama işlemini, dünyayı dağınıklıktan kurtarmayı sürekli olarak kendine iş edinir.

7 Berrin Taş - Hep Yolda

1 Ekim 2019

İnsancıl 30 yıllık sancım...

İnanamıyorum.

30 yıl olmuş.

Kasım 1990'da yayımlanmaya başladı. Fırtınalı günler geceler yaşandı. Benim kendimi varetme mücadelemle İnsancıl'ı yaşatma mücadelem içiçe geçti. İnsancıl öncesi bana matbaa satmaya çalışanlar olmuştu. Edebiyat meraklısı birini bulduk diye sevinmişlerdi. Bir dergileri de vardı. Kendimi bu tür hesapların içinde iyi duyumsayamazdım. Ben hakiki bir yaşam istiyordum. Dürüst bir yaşam.

12 30. Yılımızdayız

Katkıda bulunanlar: Haşan Akarsu, Zeynep Alpaslan, Nurşen Aydoğan, Gazi Baran, Neşe Baştürk, Cengiz Bektaş, Adem Birisi, Güldane Bulut, Baha Çıtakoğlu, Cem Çomunoğlu, Temel Demirer, Ali Erduvan, Nurten Ergen, Özgüç Güven, Müslüm Kabadayı, Sevim Kahraman, Serkan Karabayır, Müyesser Karaibrahim, Soner Karakoç, Hüray Kılıç, Korkut Köseoğlu, Zübeyde Oruç, Sibel Özbudun, Mustafa Özmen, Asım Öztürk, Ergün Özütemiz, Özden Özütemiz, Hüseyin Şahin, Medet Turan, Öner Yağcı, Alper Yavuz, Gülay Yeşilipek, Cafer Yıldırım, Dilek Yılmaz, Mürüvet Yılmaz, Dursun Yiğit, Fehim Yurdal, Özden YurdaI.

55 Yusuf Çotuksöken - Ayrılıkla Yalnızlık (Şiir)

56 İnsancıl'a Mektup

57 Cengiz Gündoğdu – Yıldız Güncesi

3 Eylül Salı

Zeki Öztürk ölmüş. Öncü Kitapevi'nin sahibi. Yıllar önce böyleydi. Cağaloğlu'n- da bir kitapevi. Öncü. Adına uygun bir kitapevi. sonra yayınevi.

Zeki Öztürk, Komünist Manifesto'yu… Karl Marks'ın yaşamını anlatan sol kitaplar yayınladı. Bundan dolayı polis eksik olmadı başından. Kitapevi, faşistlerin saldırısına da uğradı… yaktılar yayınevini. Aziz Nesin'e imza günü yaptık yangın yerinde.

Sola ağır... korkutucu baskının uygulandığı bir dönemin insanıydı Öncü. Milim ödün vermeden aydınlanma kavgasını sürdürdü.15,00 ₺ %10
13,50 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 3990000027418
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 64
Basım:
Ebat: 18,5x27 cm
Ağırlık: 64
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.