İnsanın Anlam Arayışı

Viktor Frankl
8 kişi
Kidega'nın İnsanın Anlam Arayışı Kitap Yorumu
Eksik yanları keşfetmek, yüzleşme cesareti gösterebilmek alt metnine sahip Victor E. Frank kitabı. Otobiyografik roman niteliğinde olup 4 farklı nazi kampından sağ kurtulan yazarın öyküsü anlatılıyor. Psikiyatr olan Frank'in kendi geçmişinden bahsettiği ilk bölümün ardından, ikinci kısımda legoterapinin temel ilkelerinden söz ediliyor. İnsanın hayata bakışını değiştirebilecek, bir kitap okudum hayatım değişti dedirtebilecek nitelikteki bu eseri okuma listenize eklemelisiniz.

Kitap Açıklaması

20. yüzyılın önde gelen psikiyatrlarından Viktor Frankl, otuzun üzerinde yabancı dile çevrilen ve bütün dünyada 12 milyondan fazla satan İnsanın Anlam Arayışı‘nda, kurucusu olduğu logoterapinin ilkelerini, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampındaki deneyimleri eşliğinde anlatmaktadır.

Okurlar, Frankl'ın tasvir ettiği toplama kampının, dünyayı daha büyük bir hapishane olarak kavramamızı sağlayacak parlak bir metafora dönüştüğünü fark edecektir. Gasset, Heidegger ve Sartre'dan aşina olduğumuz düşünceler ışığında, varoluşun çetin koşullarında "anlam"ı keşfetmemize yardım edecek süreci anlatan Frankl, "İnsanı insan yapan nedir?" sorusuna da yanıt vermeye çalışıyor.

"Gerçekten ihtiyaç duyulan şey, yaşama yönelik tutumumuzdaki temel bir değişmeydi. Yaşamdan ne beklediğimizin gerçekten önemli olmadığını, asıl önemli olan şeyin yaşamın bizden ne beklediği olduğunu öğrenmemiz ve dahası umutsuz insanlara öğretmemiz gerekiyordu. Yaşamın anlamı hakkında sorular sormayı bırakmamız, bunun yerine kendimizi yaşam tarafından her gün, her saat sorgulanan birileri olarak düşünmemiz gerekirdi. Yanıtımızın konuşma ya da meditasyondan değil, doğru eylemden ve doğru yaşam biçiminden oluşması gerekiyordu. Nihai anlamda yaşam, sorunlara doğru çözümler bulmak ve her birey için kesintisiz olarak koyduğu görevleri yerine getirme sorumluluğunu almak anlamına gelir."Viktor Frankl Kitapları

38,00 ₺ %40
22,80 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: Man's Search for Meaning
ISBN: 9786054054206
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 166
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Çevirmen: Selçuk Budak
Ağırlık: 137
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Hülya Y (15.02.2021)

  Kesinlikle tekrar tekrar okunması gereken bir kitap. Nazi toplama kamplarının acı yüzünün özünü verip, empati yaptıran yalın ve akıcı bir dili var. Aynı zamanda bir terapideymişcesine farkındalık yaratan ikinci bölümde ustanın kaleminin gücünü siz de göreceksiniz. Keyifli okumalar dilerim.

 • Hande Gezici (02.02.2021)

  Yakın zamanda bunalımıma çare olur diye okudum, yazar önce toplama kamplarında yaşadığı deneyimleri insan psikolojisine yansıtarak anlatıyor, sonra logoterapiyi betimliyor. Logoterapiyi kısaca anlatmış çok kapsamlı olduğundan bahsediyor çünkü, kitabın aralarında geçen kısa fikirler bakış açım için yararlı oldu benim için. Güya hiç bir kişisel gelişim kitabı mucize yaratmaz zaten yazar da bundan bahsediyor.

 • aydoğan duran (19.09.2020)

  Okumasanız da olur, beklenti yükseltmeyin

 • Zeynep orhan (07.06.2020)

  Müthiş bir kitap tarih, psikoloji ve realistik düşünce severlere öneriyorum. Toplama kamplarının insan üzerinde yarattığı psikolojik etkiyi mükemmel akıcılığıyla anlatmış ayrıca çevirene de teşekkürler