İslam'a Göre Hıristiyanlık

Erken Dönem İslam Kaynaklarında Hıristiyanlık Üzerine Değerlendirmeler

İbrahim Kaplan

Kitap Açıklaması

Elinizdeki çalışma bir oksidantializm örneğidir. Hıristiyanlık doktrinini ve bu doktrinin yarattığı zihni ilk kişilerin başladığı coğrafyadan başlayarak tahlil etmektedir. İnanç doktrini problemlerle dolu olan ve özellikle İslam dünyası ile ilişkileri her zaman şiddet formunda kendini gösteren Hıristiyanlığın günümüzdeki yapısını anlamak bu tarihsel kökleri deşifre etmekle mümkündür.

- Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün

Müslümanlarla, Hıristiyanlar arasındaki teolojik ilişkilerin erken dönemine ait bu araştırmayla elde ettiğimiz bulgular güncel yansımaları açısından değerlendirildiğinde şu sonuç ulaşmak mümkün görünmektedir: Tarihsel tecrübe, Hıristiyanların İslam´a ve Müslümanlara bakışında o günden bugüne hiçbir değişikliğin olmadığını göstermektedir.

Dün Yuhanna, Theodara Ebu Kurra, Nicetas ya da herhangi bir Hıristiyan ilahiyatçının, İslam, Kur´an ve Hz. Muhammed hakkında ileri sürdükleri iddialar bugün farklı şekillerde ama aynı içerik korunarak dillendirilmektedir. Papa 16. Benedikus´un, Bizans İmparatoru 2. Manuel Paleologos´dan aktardığı; Bana Muhammed´in ne gibi yenilik getirdiğini gösterin. Orada hep şeytani ve insanlık dışı şeyler bulacaksınız. Dini kılıç zoruyla yayması gibi şeklindeki sözleri aynı içeriğe sahiptir. Yine Danimarka´da yayımlanan karikatürler dünün Hıristiyan ilahiyatçıların İslam hakkındaki asılsız iddialarının karikatürize edilmiş halinden başka bir şey değildir.İbrahim Kaplan Kitapları

40,00 ₺ %18
32,80 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789752551893
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 304
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Editör: Deniz Saraç
Ağırlık: 266
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.