İslam Ahlak Esasları ve Felsefesi

Bayram Ali Çetinkaya

Kitap Açıklaması

Ruh ve maddeden teşekkül eden insan, erdem ve erdemsizliklerin de fâili durumundadır. Bir başka ifadeyle erdem ve haz arasında varlığını gerçekleştiren insan için ahlâkî prensipleri hayat rehberi haline getirmek bir varoluş sorunudur.

Felsefenin hikmetin pratik yönünün önemli bir parçası ahlaktır. Ahlak felsefesi tek bir bakışın hakim olmadığı bir gerçeklik alanıdır. Farklı bakış açıları ahlâk felsefenin zenginliği olarak değerlendirilmelidir. Bununla birlikte ahlâk felsefesi içinde; İslam ahlak felsefesi, din ve vahiy eksenli bir düşünceyi de beraberinde getirmektedir.

Kutsal ve değerin en yüksek amacı olan mutluluk, erdemlerle süslenmiş bir hayat felsefesini uygulamakla kazanılır. Hüzün ve mutsuzluğun olmadığı bir hayat, insanların yaşama sevinç ve isteklerini arttırarak kaliteli bir ömrü sunmaktadır. Bu ömür içinde üzüntü, hüzün, çile ve ıstırabın olmaması, erdemlerin her zaman ve mekanda yaşanmasıyla mümkündür.

İslam Ahlak Esasları ve Felsefesi kitabı bu konular üzerinden bir ahlak öğretisini hatırlatmayı öne çıkarırken bunun bir ütopya olmadığını da göstermeye gayret etmektedir. Bunu yaparken, İslam ahlak esasları ve felsefesinin öncelikle teorik nazari kısmını, akabinde ise pratik uygulanabilir sahasını irdelemeye ve yansıtmaya çalışmaktadır.Bayram Ali Çetinkaya Kitapları

50,00 ₺ %32
34,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786059852784
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 528
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 528
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.