Kitap Açıklaması

Değerli okuyucu, tercümesini sunduğumuz elinizdeki bu kitap, Nâzım Ali b. Osman el-Ûşî'nin (r.a) (v.575/1179) tertib ettiği Akâid ilmiyle ilgili Şerhu'l el-Emâlî li Aliyyü'l-Kârî adlı eseridir. Mâtürîdî kelâmına dair yazılmış ilk mahzum eser olduğu sanılan Emâlî altmış sekiz beyttir. Şerhu'l el-Emâlî, Eslâm dünyasında en yaygın olan kelâm kitaplarının başında gelmektedir.

Elinizdeki tercümede ve şerhinde, kelâmcıların görüşleri yanında Selefiye ve metinde adı geçen mezhep görüşlerine de yer verilmiştir. Eser, her şeyin yaratıcısı ve ezelî sahibinin varlığı, birliği, zâtı, sıfatları ve fiilleri hakkındaki delilleri; insanın O'na ibadet etmesindeki asıl gerçekleri, O'nunla bir bağının olması, omzuna yüklenen ve çok çetin mes'ûliyetin belgelerini hâvidir.

Hiç şüphesiz dini hükümlerin, İslâm akâidindeki kaidelerin aslı esası, kelâm adını alan ve müslümanları şüphe karanlığından, vehim kötülüğünden kurtaran tevhîd ve sıfat ilmidir. İşte bu eser de Tevhîd mısraları ile konuya girmektedir. İbadetlerin temeli sağlam inançlardır. Sağlam inanca dayanmayan ibadetlerin Allah katında hiçbir değeri yoktur.

Bu eser, söz konusu akâid ilminin İslâm tarihi boyunca uyguladığı değişik metodları, bugün de tatbik edilmesi gereken metodu, başlangıçtan günümüze kadar bu ilmin sahası içinde meydana getirilen eserlerin özelliklerini, akâid ilminin mahiyeti ve önemini konu edinmiştir.35,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789753591812
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 464
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 464
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.