İslam Ceza Hukukunda Suç Ceza Dengesi

Murat Polat

Kitap Açıklaması

Suç - ceza dengesini ele alan bu araştırmamız, bir giriş ve üç ana bölümden oluşmuş, giriş bölümünde; araştırmanın ismi, konusu, amacı, metodu ve kaynakları ile İslam ceza hukukunun kısaca tanımı, mahiyeti ve felsefesi işlenmiştir.

Birinci bölümde suç ceza dengesiyle yakından ilişkisi olması ve konunun daha iyi anlaşılabilmesi için suç ve ceza kavramlarının tanımı, mahiyeti, çeşitleri ve nitelikleri hakkında öz bilgiler verilmiştir.

İkinci bölümdesuç-ceza dengesi prensibinin tanımı ve mahiyeti, denge kavramıyla aynı anlama gelen terimler, denge kavramının tarihi arka planı, hukûkî dayanağı ve suç-ceza dengesini belirleyen faktörler ele alınmıştır.

Üçüncü bölümde ise konunun ana gövdesini oluşturan ve suçlara öngörülen had, kısas, ta'zir, mali ve keffaret cezalarındaki denge konusu müstakil ve ayrıntılı bir şekilde gerekçeleriyle ele alınmıştır. Söz konusu cezaların her bir bölümünün sonunda genel değerlendirme yapılmış, ulaşılan sonuçlar beyan edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara ve önerilere de sonuç kısmında yer verilmiştir.

 

45,37 ₺ %10
40,83 ₺
Tedarik Süresi: 3 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786059623780
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 288
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Ağırlık: 288
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.