İslam Hukukunda Evlilik ve Hısımlık Nafakası

Kitabu’n- Nafakat ve Türk Yargı Kararları ile Mukayeseli Olarak

Celal Erbay

Kitap Açıklaması

İSLAM HUKUKUNDA
EVLİLİK VE HISIMLIK NAFAKASI

Aile en eski sosyal kurumlardan biridir. En dar anlamı ile karı-kocadan meydana gelen, en geniş anlamıyla da evlilik ve kan bağı ilişkileri ile birbirine bağlı bulunan kişileri kapsayan aile, devletin temel nüvesini teşkil eder. Aile ne kadar sağlam yapıya ve düzenleyici kurallara bağlanırsa, devletin yapısı da o nisbette güçlü ve varlığı sürekli olur.

Bütün hukuk sistemleri bu gerçeği gözönünde bulundurarak aile müessesesine önemle eğilmiş, devletler temel yasalarında bu hususu düzenleyen hükümlere yer vermişlerdir. İslam Hukuku da aileye büyük önem vermiş ve aile fertleri arasındaki ilişkileri düzenleyen birçok kaideyi ana kaynakları ile belirlemiştir.

İnsan hayatının devam edebilmesi için gerekli olan iaşe, giyim, mesken giderleriyle bunlara bağlı yan ihtiyaçların ifadelendirilmiş şekli olan nafaka, eşler arasındaki birliğin devamında ve aile topluluğunun huzur ve mutluluğunda , dolayısı ile toplum hayatında küçümsenemeyecek derecede önemli bir müessesedir.

Nitekim "nafaka" nın hemen bütün hukuk sistemlerinde önemli bir konu olarak hukukçuları meşgul ettiği bilinmektedir. Aynı konunun İslam hukukçularınca da derinlemesine ele alındığı ve fıkıh eserlerinin konu etrafında cereyan eden önemli ilmi münakaşalara zemin teşkil ettiği, bu literatüre eğilme fırsatını bulanlarca müşahede edilmektedir.11,11 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789756835067
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 185
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 201
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.