İslam İlimlerinde Araştırma Yöntem ve Teknikleri

Ahmet Öz, Mehmet Birsin, Ahmet Çelik, Fahri Hoşab, Halit Çil, Recep Ardoğan

Kitap Açıklaması

"Objektif davranmamak, hakikatten korkmaktır."

Bir medeniyetin gelişiminde temel itici güçlerin başında bilgi ve bilim gelir. Ortaçağda İslam medeniyetinin yükselişinde İslam’ın ilmi ve ilimle temellenen değerleri öner çıkarması, önemli rol oynamıştır.

Bilginin ilerlemesi, sistemleşmesiyle de bilim ortaya çıkar. Bilim, bilimsel araştırmalarla ilerler. Bilimsel araştırmalar de belli bir yöntem içinde ilerleyen bir süreçtir. Bilim dünyasına katkıda bulunabilmesi, araştırmanın, konu ve amacına uygun bir yöntem dâhilinde olması, ilim dünyasına katkı yapacak bir özgünlüğü de sahip bulunması gerekir. Aksi hâlde, söz çoğalacak içerik boşalacaktır.

Bunun için genç araştırmacılara, İslam ilimlerinde araştırma yöntem ve tekniklerini konu edinen çalışmaların olması gereklilik arz etmektedir. İşte, alanında uzman hocaların özverili gayretleri neticesinde hazırlanan bu kitap, lisans ve lisansüstü öğrencilere bilimsel araştırmalarında kılavuzluk etmek üzere hazırlandı. Kitapta, İslam ilimleri alanında araştırma yöntem ve teknikleri açıklandı. Faklı alanlardan hocaların bilgi, donanım ve tecrübelerini birleştirdi. erek çalışılacaktır.

Kitapta, ilmî araştırmanın temel özellikleri, bilimsel araştırma türleri ve izlenecek yollar, ayrıntılı okumalar için bibliyografya çevrimiçi (online) veritabanları dijital fişleme gibi modern araştırma yöntemleri de yer almaktadır. İslam ilimlerinin çeşitli dallarında ihtisas yapmış bazı ilim adamlarının, kendi alanlarıyla ilgili bilgi, tecrübe ve uygulamaya ilişkin tavsiyeleri de okuyucuya aktarılmıştır.

Ahmet Öz Kitapları
26,00 ₺ %22
20,28 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786058181922
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 319
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 319
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.