İslam İnfaz Hukuku

Mustafa Özgür

Kitap Açıklaması

İnfaz, cezalandırma sürecinin en önemli ve son merhalesidir. Özellikle Hanefi fıkıh kitaplarında yer alan "infaz yargılamanın tamamlayıcısıdır" ilkesi infazın yargılama sürecindeki yerini ifade etmesi açısından önemlidir.

İnfazın bu öneminden hareket ederek ele aldığımız çalışmada konu üç bölüm halinde ele alınmış olup birinci bölümde; ceza kavramı, cezaların tasnifi, cezalandırmanın amacı ve cezalara ait prensiplerden bahsedilmiştir. İkinci bölümde; infaz kavramı ve infaz hukukunun ayrı bir disiplin olup olmadığına değinildikten sonra İslam infaz hukuku; infazın ilkeleri, infaz aletleri, infaz mekânı, infazı isteme hakkı, infazın vakti, infazın ertelenmesi, infazı düşüren haller ve infazların birleştirilmesi başlıkları altında incelenmiştir. Üçüncü bölümde; infaz ile alakalı problemli görülen alanlara değinilmiş olup infazda hata ve kastı aşma, infazda denklik sorunu, infaz anında anestezi kullanma ve kesilen organın yerine iade edilebilmesinin imkânı gibi konular ele alınmıştır.

Çalışma neticesinde; İslam ceza hukukunda infazın belli kural ve ilkelerle çevrelendiği, mahkûmun, azılı bir katil bile olsa hiçbir zaman insan olduğunun göz ardı edilmediği, işlediği suçtan fazlasıyla cezalandırılmaması için azami gayret gösterildiği, infazda hata ve kastı aşma durumları söz konusu olduğunda mahkûmun hakları koruma altına alınarak infazın işkenceye dönüşmesinin önüne geçildiği, mahkûmun hakları konusunda hassas davranıldığı kadar mağduru tatmin etme hususunun da ihmal edilmediği anlaşılmıştır.38,00 ₺ %30
26,60 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786257713160
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 222
Basım:
Ebat: 16x23 cm
Ağırlık: 222
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.