İslam ve Modern Cihat

İslam Devleti ve Orta Doğu'nun Yeniden Çizilmesi

Loretta Napoleoni

Kitap Açıklaması

Ebu Musab El Zerkavi'nin zihninde bir cihat rüyası olarak başlayıp, 1990'lardaki doğuşundan bu yana pek çok isimle anılan IŞİD, büyük bir hızla büyüyerek tüm Orta Doğu boyunca sınırları değiştirecek kadar güçlü, kalabalık ve modern teknolojiyi etkili biçimde kullanan dev bir organizasyon haline geldi.

Peki nasıl oldu da şeriat kurallarını benimseyen ve dünyanın gözü önünde katliamlar yaparak adını duyuran bir oluşum, iki milyar dolarlık bir ekonomi oluşturarak, bu kadar gücü elinde toplayabildi?

İslam ve Modern Cihat, dünya çapında Rogue Economics (Düzenbaz Ekonomi) ve Insurgent Iraq (Başkaldıran Irak) adlı kitaplarıyla tanınan terörizm uzmanı Loretta Napoleoni'nin zengin birikimiyle, okuyucuyu bu yapının arkasındaki gerçeklerle tanıştırıyor. İslam Devleti'nin ardındaki liderlerin ilişkileri, elde ettiği finansal güç, askeri alandaki başarıları, medyayı kullanım biçimleri ve Batı'nın bu durum karşısındaki tutumu apaçık bir biçimde anlatılıyor.

Oldukça güncel bilgilerin yer aldığı bu çalışma, Fransa'daki Charlie Hebdo katliamıyla birlikte Batı dünyasında daha da yükselen İslamofobinin oluşmasında etkili olan isimleri daha yakından tanımanızı sağlayacak.

"Kesinlikle büyüleyici ve ince bir zekayı yansıtıyor."

- Noam Chomsky - Başkaldıran Irak adlı kitap için

 Loretta Napoleoni Kitapları

11,57 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: The Islamist Phoenix : The Islamic State and the Redrawing of the Middle East
ISBN: 9786055831844
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 135
Basım:
Ebat: 125x19 cm
Çevirmen: Ahmet Faruk Çeçen, Fulya Çeçen
Ağırlık: 135
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.