İşletmelerde Hile Riski Yönetimi

Yöneticiler İçin Temel Uygulama Adımları

Fatma Ulucan Özkul, Zehra Almalı Özdemir

Kitap Açıklaması

Günümüz işletmelerinde yaşanan en önemli sorun; güvenilir bilginin üretilememesidir. Kamuoyu, yatırımcıyı ve diğer tüm işletme ilgililerini yanlış yönlendirebilecek hileli işlemler, hem ekonominin hem de işletmelerin geleceğini tehdit eden hileli finansal raporların hazırlanmasına zemin hazırlamaktadır.

Enron Skandalı ile başlayıp diğer yolsuzluk örnekleriyle ABD ekonomisini olumsuz etkileyen gelişmeler, dünyanın ekonomik gündemini etkisi altına almıştır. Öncelikle, ABD'de yaşanan şirket skandalları, şirketlerin yönetim kalitesinin sorgulanmaya başlanmasına neden olmuş, bu sayede "kurumsal yönetim" ve "hile denetimi" kavramları ön plana çıkmıştır.

"Kurumsal yönetim" kavramı ile aslında anlatılmak istenen; şirketlerde iyi yönetim olgusunun yerleştirilmesi, yani şirket yöneticisinin doğru kararlar alabilmesi, demokratik katılım kanallarının acık olması, hissedarlar başta olmak üzere, şirket yöneticilerinin aldığı kararlardan çıkarları etkilenebilecek herkesin şirket yönetimini denetleyebilmesi, şirketin keyfilikten uzak, hukuka ve kurallara bağlı, şeffaf bir biçimde yönetilmesidir.

Bu çalışmanın ilk altı bölümünde, hile riski yönetiminin temel uygulama adımları işletme yöneticilerine anlatılmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise, yolsuzlukların artmasıyla muhasebe dünyasında ortaya çıkan adli muhasebecilik mesleği ve bu mesleğin hile riski yönetimindeki rolü üzerinde durulmuştur.Fatma Ulucan Özkul Kitapları

29,50 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786053774440
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 172
Basım:
Ebat: 15x23 cm
Editör: Mehmet Fatih Bayramoğlu
Ağırlık: 273
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.