İsrail'in Penceresinden Irak Savaşı

Serkan Yenal

Kitap Açıklaması

Kuruluşundan 11 dakika sonrasından İsraili tanıyan ilk ülke olan ABD ve İsrailin Orta Doğudaki çıkarları ve izledikleri politikalar, yakın geçmişte olduğu gibi günümüzde de birbirlerine paralel bir seyir izlemektedir.

İsrailin güvenliği ve varlığını sürdürmesi, ABD dış politikasının birincil öncelikli konuları arasındadır. Çalışmada bu durumun nedenleri farklı boyutları ile incelenmiştir.

İsrail Irakı özellikle 2003 Irak Savaşı öncesinde ciddi bir tehdit olarak görmüş ve Orta Doğu politikalarını buna göre oluşturmuştur. Çalışmada, İsrailin Irak Savaşındaki politikaları ve savaş kararı alınmasındaki rolüne yer verilmiştir. Iraka yönelik operasyonun ilan edilen gerçekleri arasında, Irakta bulunan kitle imha silahlarının yok edilmesi ve üretim kapasitesinin sonlandırılması, Irakın teröre verdiği desteğin kesilmesi ve Irak halkının özgürleştirilmesi bulunuyordu. Çalışmada, bu gerçeklerin geçerlilikleri tartışılmış ayrıca savaşın arka planında yer alabilecek farklı gerçekler değerlendirilmiştir.

Irak Savaşı'nda İsrail'in politikalarını analiz edebilmek amacıyla Irak Savaşı sonrasında İsrail'in güvenlik politikalarına ve bölge ülkeleri ilk ilişkilerine yer verilmiştir. Bu noktada son dönemde Orta Doğu'da Arap Baharı olarak da nitelendirilen gelişmeler de değerlendirilmiş; söz konusu gelişmelerin İsrail'in politikalarına etkisi incelenmiştir.

 Serkan Yenal Kitapları

23,00 ₺ %4
22,08 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054728084
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 278
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Ağırlık: 330
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.