İstanbul Mektupları

Fatih Kerimi

Kitap Açıklaması

Fatih Kerimi, tahsilini İstanbul'da Mekteb-i Mülkiye'de tamamlayan ve "Modern Tatar Edebiyatı" kurucularından bir Tatar Türkü'dür.

1912 Balkan Harbi yıllarında başyazarı olduğu Orenburg Vakit gazetesini temsilen İstanbul'a gelmiş ve bu ziyaretinde yaptığı tespitleri Oranburg Vakit ve Şura gazetelerinde yayımlamıştır. İstanbul Mektupları, bu seyahat esnasında kaleme alınmış 70 yazının kitaplaştırılmış halidir.

Fatih Kerimi, Müslüman bir Türk yazar olarak "bizden biri", öte yandan meselelere Osmanlı coğrafyası dışından bakan birisi olarak "dışardan birisi"dir. Yazarının bu vasfı İstanbul Mektupları'nı oldukça özgün bir hale getirmekte ve değerli kılmaktadır.

Fatih Kerimi, bu yazılarda Balkan Savaşı esnasında geçen hadiseleri takip etmekle yetinmeyerek İstanbul'daki sosyal hayatı, meydana gelen felaketler karşısındaki halkın tutumunu, savaşın sivil halk üzerinde yaptığı tahribatı, gazete ve dergileri takip etmek suretiyle de aydınlar ve devlet adamları arasındaki siyasi ve fikri münakaşaları derin ve yansız tahlillerle yansıtmıştır.

İstanbul Mektupları, 1912 yılında Osmanlı coğrafyası dışında kalan -bugün çok az bilgiye sahip olduğumuz- Türkler ile Osmanlı Türkleri arasındaki ilişkiler hakkında birinci elden bir kaynak niteliğini de taşımaktadır.

Siyasi ve sosyal tarihimizin bir dönemine ışık tutan bu kıymetli eseri, gün yüzüne çıkarmakla milli kültürümüzün yaygınlaşmasına katkıda bulunduğumuza ve ülkemize hizmet ettiğimiz inancını taşımaktayız.Fatih Kerimi Kitapları

30,00 ₺ %20
24,00 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789754540390
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 367
Basım:
Ebat: 16x235 cm
Ağırlık: 469
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.