İstanbul’un 100 Divanesi

İstanbul’un 100’leri Serisi - 77

Nurullah Koltaş

Kitap Açıklaması

Bir topluma ilişkin değerlendirmelerde bulunurken toplumu oluşturan tüm bileşenlerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Divaneler, meczûblar gibi kimilerine göre İlahi bir çekim sonucu olağan davranışları sergilemeyen kimseler, toplumun dışında görülmek bir yana diğerlerine oranla oldukça imtiyazlı bir konuma sahiptirler.

Divaneler söz konusu olduğunda, Büyük oranda Evliya Çelebi’den yararlanılmakla birlikte, hatırat ve tabakatlardan elde edilen birbirinden değerli bilgilere ulaşılmaktadır. Bu bilgiler ışığında divanelerin yaşayışlarına ilişkin mutlak bir tarihi kesinlikten ziyade menkıbe ağırlıklı bir anlatım izlenilmiştir. Zira gelenekte bu kişilerle alakalı anlatılanlar, genellikle birer ibret vesilesi olarak aktarılmaktadır. Yine de öğretici yönlerinin nesiller boyu canlılığından herhangi bir şey yitirmeyeceği de artık açık bir hale gelmiştir.

Şehrin kültür tarihi bakımından İstanbul’un 100 Divanesi kitabı, sonraki nesillerin adı geçen kişilere gereken hassasiyeti göstermeleri açısından önem taşımaktadır.

Nurullah Koltaş Kitapları
23,15 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786059132756
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 153
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Ağırlık: 153
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.