Itırlı Bahçe

Şeyh El Nefzavi

Kitap Açıklaması

""Aşk bir sanattır... kadınları memnun etme sanatı... Bir erkek özlediği zevkleri karısına da istetecek denli bir aşk ustası haline gelmedikçe, karısına dokunmamalıdır bile."

– Honore de Balzac

Doğuluların sevişme ve seks konularına olan yaklaşımlarının temelinde işte böyle bir anlayış yatmaktadır. Aslında İslam dini sekse izin verir; poligami ise (kimi belli sınırlar içinde) insan yaradılışına verilen bir çeşit ödündür. Onlara göre cinsel öğretiler, her şeyden çok, başarılı evlilik ve aile yaşamına götüren, en esenlikli yoldur.

Doğunun öğretici cinsel elkitapları sevişmeyi bir anlamda kutsal bir ayin gibi sunmakta ve cinsel edimi sadece bir üreme aracı olarak değil, sağlıklı (hatta sağaltıcı) bir sevk olarak da görmektedir. Cinsel birleşme onlara göre bir bakıma ve bazen de sözcüğü sözcüğüne bir ibadet eylemidir.

Havelock Ellis, kendi anıtsal Seks Psikolojisi Üzerinde İncelemeleri'nde Nefzavi'den söz ederek ondan alıntılar yazarken yararlandığı Arapça kaynaklar arasında Itırlı Bahçe'yi göstermiştir.

"Doğu dünyasının cinselliğe bakışını temsil eden Itırlı Bahçe, Beral Madra'nın girişimi, ve TC Kültür ve Dışişleri Bakanlıkları'nın destekleriyle, 2001 49. Vededik Bienali'ndeki Türk sergisine esin kaynağı ve "ad" oldu."25,00 ₺ %35
16,25 ₺
Tedarik Süresi: 5 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Edebiyat, Roman
ISBN: 9786257941990
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 120
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 120
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.