İvan İlyiç’in Ölümü

Lev Nikolayeviç Tolstoy
Kidega'nın İvan İlyiç’in Ölümü Kitap Yorumu
Rus Edebiyatı denilince akla ilk gelen yazarlardan biri olan Tolstoy'un görece kısa ama dopdolu eseri İvan İlyiç'in Ölümü... Kahramanı vesilesiyle hayatı sorgulatan bir yol izlemiş Tolstoy. Günlük telaşlarla, yaşanmadan yiten hayatlarımızla, statü, para peşinde koşan insanlığın ölüm karşısındaki acizliğini irdeliyor. Dostluk, yaşam, toplum ve devlet kurumlarındaki bozukluklar gibi bir çok olguyla yüzleştiriyor bizi yazar. Ölüm haberiyle başlayıp geriye doğru akan hikaye saf dili ve akıcı betimlemeleriyle yaşam ve ölüm üzerine bir başyapıt.

Kitap Açıklaması

Tolstoy, İvan İlyiç’in Ölümü’nde amansız bir hastalığın kıskacındaki bir yargıcın ölüme doğru yavaş yavaş giderken kendisiyle, toplumla ve kurulu düzenle hesaplaşmasını anlatır.

Tolstoy’un olgunluk eserlerinden olan bu roman, küçük cüssesine rağmen edebiyat uzmanları tarafından bir başyapıt olarak görülmüştür. Bunun birkaç sebebi var: Birincisi, 19 yüz yılın sonlarında Rusya’da henüz palazlanmaya başlayan ve aristokrasiye özenen yozlaşmış orta sınıfın durumunu tüm çıplaklığı
ile ortaya koymuş olmasıdır. İkincisi, bu eser, ölüm ve yaşam arasındaki trajik karşıtlığı ve birliği hikâye eden erken romanlardan biridir. Ve üçüncüsü de Freud’dan önce sıkı bir ruh çözümlemesine girişmesidir. Bu yüzden psiko-anlatının da en önemli örneklerinden biri sayılır.

Ağırlıklı olarak monologlar ve iç diyaloglarla geçen roman, üslup ve kurgu açısından Tolstoy’un diğer eserlerinden farklılaşır. Bu kez, hep yaptığı gibi tarihi bir izleğin peşinden gitmez, bu romanda daha çok tarihe not düşme derdindedir. İvan İlyiç’in Ölümü, başta ölüm ve yaşam olmak üzere pek çok şeye bakış açımızı değiştirmeye muktedir önemli bir başyapıttır.

Lev Nikolayeviç Tolstoy Kitapları
10,00 ₺ %25
7,50 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786059018128
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 112
Basım:
Ebat: 125x21 cm
Çevirmen: Murathan Çardakçı
Ağırlık: 112
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.