İyi Toplum Yoktur

Günlük Hayatta Toplumun Bireyi İstismar Biçimleri

Nihan Kaya
İthaki Yayınları

Nihan Kaya, çok ses getiren kitabı İyi Aile Yoktur’dan sonra, hiç farkında olmadan topluma uygun hâle getiriliş biçimlerimizi ve bu mekanizmanın hem toplumun hem de bireyin gerçekten var olabilmesini nasıl engellediğini anlatıyor. İyi Aile Yoktur’un devam kitabı olan İyi Toplum Yoktur, sünnet, nikâh, düğün, kına gibi törenlerin bize anlatılandan çok başka amaçlara dayandığını, her törenin aslında bir kurban etme töreni olduğunu savunurken, yine ezber bozuyor, doğru bildiğimiz inanışlarımızı altüst ediyor.

İnsanın en önemli aynası cinselliğidir. Aynı şekilde toplumlar da cinsiyet ve cinsellik üzerinden şekillenirler -nitekim, bu ikisi aslında aynı şeydir. Toplumun, bireyleri kendi uzantısına dönüştürebilmesi için, kadınlık ve erkeklik algısı yaratılır, bu algı törenlerle pekiştirilir. Varlığından bir şekilde haberdar olduğumuz ve kanıksadığımız her tören, bizi topluma kurban eder ve toplumu da ölü, işlevsiz kılar.

Törenlere verdiğimiz anlam, kendimize verdiğimiz anlamı ve hayatımızın kontrolünün kimin elinde olduğunu belirlemektedir.

Nihan Kaya Kitapları
21,50 ₺ %35
13,98 ₺
Tedarik Süresi: 5 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava

Kitap Ayrıntıları

ISBN: 9786053759249
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 168
Basım: Mart 2019
Ebat: 13,5x19,5 cm
Editör: Burak Albayrak
Nihan Kaya

Nihan Kaya Hakkında

Nihan Kaya, 1 Ağustos 1979 yılında doğmuştur. Çatı Katı, Gizli Özne, Buğu, Disparöni, Fildişi Kuyu kitaplarının da yazarıdır. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Edebiyatı mezunudur.Nihan Kaya, University o...

İyi Toplum Yoktur Kitap Yorumları

Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
  • Canberk Bakırcıoğlu (20.03.2019)

    Toplumun cinsiyet ayrımından en ince noktaya kadar eseri olduğumuzu anlatan harika bir psikoloji kitabı okumanızı tavsiye ederim.

  • Meriç Sadıklar (15.03.2019)

    İyi Toplum Yoktur, kitabı adı gibi içeriğinde de toplumun kurbanı olduğumuzu güzel örneklerle bizlere aktarmış, Nihan Kaya ile ilk tanışma kitabım oldu ama son olmayacaktır. Okumayı düşünenlere de tavsiye ederim.