Japonya’da Eğitim Kültür ve Modernleşme

Ahmet Cihan

Kitap Açıklaması

Japonya'nın ekonomik açıdan gelmiş olduğu nokta, öteden beri Türkiye'de farklı düşün geleneğine mensup aydınların yakından ilgisini çekegeldi. Başta muhafazakar ve modernist İslamcı çevreler olmak üzere, II. Meşrutiyet döneminde İttihatçılar, Japonların başarılarından büyük ölçüde etkilendiler. "Japon mücizesi" Türkiye'deki çeşitli çevreleri Cumhuriyet dönemi boyunca da etkilemeye devam etti. Japonya örnek alınarak ekonomik kalkınmanın tüm dünya toplumlarında sağlanabileceği tezi, sadece Türkiye'de değil, Batı dışı pek çok ülkede 20. yüzyıl boyunca kullanılmıştır. Batı dışı ülkelerin Batı çıkarlarına ve düzenine karşı yeni bir sistem benimsemelerini, Batı'ya karşı çıkmalarını önlemek üzere, Japonya bir propoganda aracı olarak kullanılmıştır.

Ahmet Cihan'ın, Japonya'nın modernleşmesi ve eğitim sistemi üzerine yaptığı çalışmaları bir araya getiren bu eser, Japonya ile ilgili kendi yargı ve yorumlarımızı ortaya koymamız açısından önemli bir kaynaktır. Japonya eğitim sisteminin verileri ile Türkiye'nin verileri karşılaştırıldığında, Türkiye ile Japonya arsındaki ekonomik farkları yaratan özelliklerden biri olan eğitim hakkında doyurucu bilgi edinmek mümkün olmaktadır.

Bu kitap okundukça Batıcılaşma ve çağdaşlaşma açısından Japonya'nın hangi aşamalardan geçtiği, eğitim sistemini nasıl değiştirdiği, eğitimin bu değişim ve dönüşüme nasıl katkıda bulunduğu vb. konularda yeterli bilgiye ulaşılmaktadır.Ahmet Cihan Kitapları

12,04 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789758911288
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 184
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Editör: Ejder Okumuş
Ağırlık: 170
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.