Japonya’dan Hayalet Öyküleri Efsaneler Masallar

Petek Kitamura

Kitap Açıklaması

Bin yılı aşkın Japon tarihinin bütün aşamalarında ve milli folklorunda, hayalet, hortlak, şeytan, cin, peri ve ruhlara dair inançlar, onlara ait masal ve hikayeler büyük yer tutar. Bugün bile Japon televizyonları bu konularda pek çok film gösterir; kişilerin başına gelmiş olayları dramatize ederek televizyon programı olarak sunar; programa katılanların görüşlerini alarak tartışmalar düzenler. Bu konular işleyen ve yüzyıllardan beri anlatan pek çok Japon masalı varır.

Bu boş inanç ve hurafeleri, Japon Shinto inancı da, Çin ve Hindistan'dan Japonya'ya gelmiş olan Budizm ve Taoizm de desteklemekte hatta gelişip dağılmalarına yardımcı olmaktadır. Japonya'da günümüzde de, Shinto ve Budist adetleri, kişiden kişiye, kişilerin inanç düzeylerine bağlı bazı farklılıklarla uygulanmaya devam eder. Japonların çoğu -her yaşta- bu hikayelere inanır ve göremedikleri varlıklardan korkarlar. Bu hikaye ve efsanelerin benzerleri farklı ülkelerde de üretilir ve kuşaktan kuşağa aktarılarak yenileri yaratılıp geliştirilmeye devam edilir.

Folklor değişik doğal olaylarını açıklayarak ve toplum tarafından anlaşılacak bir hale gelmesini sağlayarak ilerler, gelişir.
Bu kitapta hem büyükler hem de küçükler için, bir sürü Japon hikayesi ve masalı anlatmaya çalıştım, umarım hoşunuza gitmiştir. Kısa bir süre için de olsa, sizi farklı bir kültürün ürettiği hayal alemlerine götürebilmiş; Japonların günlük yaşamlarında izleri görülen simge ve inançlarla tanıştırabilmişsem ne mutlu bana.
(Tanıtım Yazısı'ndan)Petek Kitamura Kitapları

Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789756103142
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 172
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 172
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.