Joko’nun Doğum Günü

Roland Topor

Kitap Açıklaması

Roland Topor (1938- 1997) çok yönlü çağdaş bir Fransız sanatçısı: ressam, desinatör, grafiker, roman-öykü yazarı, şair, kostümcü, dekoratör, senarist, tiyatro yönetmeni, film yönetmeni ve de oyun yazarı. Topor'un sanatından, "Sanatı, acımasızla absürdün karıştığı, çarpıcı bir kara mizah içerir. Yapıtlarında açıkça görülen şiddet öğesine karşın, 19. yüzyılın gravürcülerini andıran bir şiir vardır," diye söz ediyor ansiklopediler.

Yazarın 1969 yılında yazdığı aynı adlı öyküsü Fransa'da bir Edebiyat Ödülü almış. Öyküsünü oyun haline getiren yazar, halkın sırtına binip halkı ezen, horlayıp onun onurunu kıran bir kesimle halkın nasıl iç içe mutlu yaşadığını anlatan acımasız bir kara mizah örneği veriyor.

Oyun, ekonomik baskılar altında ezilmiş insanların bu düzeni nasıl benimseyip, egemenlerle uyum içinde yaşamlarını sürdürdüklerini anlatırken, "sadizm" ve "mazoşizm"in insanların iç dünyalarında yer ettiği şaşırtıcı boyutlarını da sergiliyor. Oyunun öyküsü ve mizahi yapısı, ülkemizin gerçekleri ile tıpatıp örtüşmesi bakımından da ilginç.
Oyuncular: 6 erkek, 2 kadın.Roland Topor Kitapları

Kitap Ayrıntıları
Türü: Edebiyat, Senaryo
ISBN: 9789758106066
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 72
Ebat: 13,5x20 cm
Ağırlık: 72
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.