Kalkınma İktisadının Penceresinden Türkiye'ye Bakmak

Fikret Şenses’e Armağan

Ebru Voyvoda, Emre Özçelik, Hasan Cömert

Kitap Açıklaması

Kapitalizmin 1970'lerden beri süregelen neoliberal dönüşümünün, iktisat terminolojisi ve söylemi üzerinde de etkileri oldu. Bunlardan biri, "kalkınmakta olan ülke" kavramının yerini ''yükselen piyasa ekonomisi- teriminin alması, burjuvazi-ücretli emek gibi öznelerin hep beraber "piyasa oyuncuları"na indirgenmesidir. Elinizdeki kitap, kalkınma iktisadının, bu yeni terminolojinin belki üstünü örtülü ama aslında ortadan kalkınmamış olan temel meselelerini gündeme getirmeye çatışıyor: Eşitsizlik,yoksultuk,insani gelişme ve bu bağlamda sağlık ve eğitim. Makalelerin büyük bölümü, Türkiye ekonomisinin son dönem gelişmelerini bu eleştirel bakıs açısından irdelemeye ayrılmıştır.

Bunun yanı sıra, iktisat biliminin ufkunu ve imkanlarını gösteren (ve genişleten) zengin bir konu çeşitliliği bulabilirsiniz derlemede: Kar oranının düşme eğitimi yasasını... yönetisim ideolojisi ve onun -kunımlara yüklediği sihirli anlamı... Divitçioğhinun Asya tipi üretim tarzı ve Veblen'in -aylak sınır kavramının islevselliğini ele alan, -büyüme- mitosuna karsı -ekonomik küçülme- fikrini tartışmaya açan makaleler.

Hasan Cömert, Emre Özçelik ve Ebru \formda-nın hazırladığı derlemede R. Funda Barbaros, Ayse Buğra, Nesrin Dağ, Alper Duman, Gül Ertan Özgüzer, Fatime Güneş, Nil Demet Güngör, Murat Koyuncu, Ahmet Öncü, İzzettin Önder, Semsa Özar, İ. Can özen, Şevket Pamuk, Menevis Uzbay Piriü ve E. Ahmet Tonak'ın yazılan yer alıyor. Ebru Voyvoda Kitapları

9,00 ₺ %25
6,75 ₺
1 günde kargoda
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789750522772
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 312
Basım:
Ebat: 13x19 cm
Ağırlık: 312
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.