Kamu ve Özel Kesimde 3P (Sayıştay Uzman Denetçisi)

Performans Ölçümü, Performans Değerlendirmesi, Performans Denetimi

Semra Ekici

Kitap Açıklaması

Kitabın Amacı: Günümüzde toplumsal, siyasal ve iktisadi alanlarda hızlı bir değişim süreci yaşanmaktadır. Hemen hemen tüm ülkelerde, yaşam standartlarının geliştirilerek daha adil ve eşitlikçi bir temelde mal ve hizmet sunumunu öngören bir toplum yapısının tasarlanmasına yönelik araştırma ve sorgulama süreci yaşanmakta ve giderek bu hususun önemi artmaktadır.

Bu çerçeveden bakıldığında siyasal ve yönetsel konuların çağdaş uygulamalara paralellik sağlayacak şekilde sistematik olarak ele alınması ve incelenmesi zorunluluğu ön plana çıkmaktadır. Uygunluk denetimi ve mali denetim muhasebe ve mali disiplin sağlama noktasında denetim ihtiyaçlarını karşılayan denetim türleri olmakla birlikte sürekli gelişimin anahtarı performans denetimidir.

Dünyadaki gelişmeleri takip etmek ve çağı yakalamak için gerek kamu kesiminde gerekse özel kesimde performans denetimlerine önem verilmesi gereklidir.

Türkiye olarak kamu mali yapısı ve yönetim sisteminde önemli değişiklikler yaşadığımız bir süreçten geçiyoruz. Eski bilgi, teamül ve alışkanlıklara sahip kamu idareleri yeni döneme ve yeni prensip ve ilkelere alışmada bocalama dönemi yaşamakta ve uygulamada çok sık sıkıntılarla karşılaşmaktadırlar.

Kitabın amaçları şunlardır:
1- Kamudaki geçiş döneminde özellikle performans denetimi alanındaki sıkıntıları en aza indirgemek; kurumlar arasında uygulamada birlik sağlamak, yeni kavramlara, sistemlere ve iş süreçlerine daha kısa zamanda adapte olunmasına yardımcı olmak.
2- Bağımsız Denetim alanında çalışan denetçilere performans denetimi ve metodolojisini tanıtarak; onların bu alandaki algılarını yükseltmek ve bu alanda yapacakları çalışmalarda onlara rehberlik yapmak.
3- Türkiye’de akademik camiada denetim bağımsız denetim olarak algılanmakta ve kamu denetimi göz ardı edilmektedir. Akademisyenlerin bağımsız denetim alanındaki mali denetim ağırlıklı denetim anlayışlarını yıkarak, kamu denetimine ve denetim türlerine olan ilgisini arttırmak ve üniversitelerde verilen denetim eğitimlerinin çerçevesini genişletmek.
4- Birbirine oldukça yaklaşan ortak denetim ve muhasebe standartlarını kullanan kamu denetimi ile özel denetimi birbirine yaklaştırmak.
5- Türkiye’de Performans Denetiminin ilk ve tek öncüsü olan T.C Sayıştay Başkanlığının performans denetimi bilgisini ve tecrübelerini tüm kurumlarla, kamuoyuyla, özel kesimle ve bu konuda araştırma yapan tüm araştırmacılarla paylaşmak.

 

74,07 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786054515455
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 432
Basım:
Ebat: 16x24 cm
Ağırlık: 432
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.