Kamulaştırma Davaları

Açıklamalı - İçtihatlı - Uygulamalı - Gerekçeli

Turan Çınar

Kitap Açıklaması

Kamulaştırma Davaları ismiyle yayınlanan ikinci baskının okurların yoğun ilgisi sonucu kısa sürede tükenmesi sonucu bu üçüncü baskının yayınlanması bir ihtiyaçtan doğmuştur.

Ayrıca geçen bu süre zarfında Kamulaştırma Kanununda önemli değişiklikler olmuş, 5999 sayılı yasa ile Kamulaştırma Kanununa eklenen geçici 6. madde ile ilk kez Kamulaştırmasız El Atma Davaları için yasal düzenleme yapılmış, 6111 sayılı yasanın geçici 2. maddesine göre bu yasal düzenlemenin 15 yıl daha uygulanacağı hükme bağlanmış, Anayasa Mahkemesinin geçici 6. maddede yer alan Sadece ibaresi ile 6111 sayılı yasanın geçici 2. maddesini iptal etmesinin ardından 6487 sayılı yasanın 21. maddesi ile Kamulaştırma Kanunu'nun geçici 6. maddesi tamamen ve yeniden düzenlenmiş, 6487 sayılı yasanın 22. maddesi ile Kamulaştırma Kanununa geçici 7. madde eklenerek 6830 sayılı İstimlak Kanunu ile 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu'nun 16 ncı ve 17. maddeleri uyarınca mahkemelerce idare adına tescil kararı verilen taşınmazlar için kamulaştırma tebligatının yapılmış sayılacağı ve bu tür taşınmazlar için Kamulaştırmasız El Atma Davası açılamayacağı hükme bağlanmış, daha sonra Anayasa Mahkemesi 2013/95 E. sayılı dosya üzerinden geçici 6. maddenin 12 ve 13. fıkraları ile geçici 7. madde hükmünü iptal etmiş, 6459 sayılı yasanın 6. maddesi ile dört ay içinde karara bağlanmayan bedel tespiti ve tescil davalarında yasal faize hükmedileceği konusunda Kamulaştırma Kanunun 10. maddesine bir fıkra eklenmiş, 6495 sayılı yasanın 26. maddesi ile Kamulaştırma Kanunu'nun 22. maddesinde yer alan vazgeçme iade ve devir konusunda kamulaştırma amacına uygun olarak en az 5 yıl kullanıldıktan sonra artık bu amaca ihtiyaç kalmaması halinde taşınmazın geri alınamayacağı yönünde bir hüküm getirilmiş, 6495 sayılı yasanın 28. maddesi ile de Kamulaştırma Kanununa geçici 8. madde eklenerek 5 yıl kullanılan taşınmazların iade edilemeyeceği hükmünün eldeki derdest davalara da uygulanacağını düzenlemiş ve nihayet 6495 sayılı Kanunun 27. maddesi ile de Kamulaştırma Kanunu'nun 25. maddesine bir fıkra eklenerek; boru hatları, karayolu, demiryolu, liman ve hava alanı gibi gelecek yıllara sari büyük proje kamulaştırmalarında, kamu yararı kararının taşınmazların bulunduğu yer köy veya mahalle muhtarlıklarında 15 gün süre ile ilan edileceği ilanın bitiminden itibaren taşınmaz üzerinde yapılacak her türlü sabit tesis ve dikilecek ağaçların bedellerinin kamulaştırma bedelinin tespitinde dikkate alınmayacağı hükme bağlanmış olup bütün bu yenilikler ve içtihatları güncellenerek kitaba alınmıştır.

Değerli akademisyen, hakim, avukat ve uygulayıcı okurlarım için bu üçüncü baskının ikinciden daha iyi olduğu ve yeni yapılan yasal değişikliklerin kitapta yer alması ile büyük bir ihtiyaca cevap vereceğini ummaktayım.Turan Çınar Kitapları

152,78 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786051466675
Kapak: Ciltli
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 1382
Basım:
Ebat: 17x245 cm
Ağırlık: 2066
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.