Kapitalizm ve Özgürlük

Milton Friedman

Kitap Açıklaması

Kapitalizm, insan haklarının korunduğu tek sistemdir... Şöyle düşünün; bir zamanlar kolektivizmin kalesi olan Sovyetler Birliği'nde kapitalist olmanız mümkün değildi; ama Amerika'da komünist olabilirdiniz... Mesele insan haklarının ekonomik haklardan ayrılmaz oluşudur. Bir ülkede para serbestçe dolaşamıyorsa, hiçbir fikir serbestçe dolaşamaz.

Okuryazarların nefret ettiği paranın, ticaretin ve mülkiyetin özgürlük derecesi, o ülkedeki insan hakalrının özgürlük derecesinin barometresidir. Eğer bir ülkede mülkiyet edinme özgürlüğü yoksa başka diğer hiçbir özgürlükten söz edilemez.

Mesele, kapitalizmle bir türlü barışmak istemeyen yol kültürün, insan haklarını savunuyor gibi gözüküp insan haklarını en çok ihlal eden sistemi kurmuş olmasıdır. Sosyalizm'in eleştiri kapısı asla açılmıyor; çünkü o kapı açıldığı anda iki yüz milyon cesedin altında boğulacakalrını biliyorlar. Umarım bu kitap, Kolektivizm'in insan hakları ihlallerinin zihinlerde ne büyük tahribatlara yol açtığının anlaşılmasına bir katkıda bulunur.Milton Friedman Kitapları

11,11 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 3990000037266
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 274
Basım:
Ebat: 11x175 cm
Ağırlık: 191
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.