Kargacık İşleyiş

Necmi Zeka

Kitap Açıklaması

Necmi Zekâ'nın uzun şiirler ve kısa düzyazılardan oluşan kitabı "Kargacık İşleyiş", Komşu Yayınları'nın "Yasakmeyve" dizisinden yayımlandı!

Basmakalıp olanı geçersizleştirmeye yönelik yeni söyleyiş yollarını araştıran Necmi Zekâ, bu kitabındaki şiirlerde de okurun karşısına düşünsel ve ahlaki açıdan kışkırtıcı zorluklar koyuyor. Kitabın "Diğer Şeyler" bölümünde yer alan kısa düzyazılar ise, Necmi Zekâ'nın şiirleri aracılığıyla yapmaya çalıştığı şeyi, türler arası bir yazın iklimi içine sokarak başka bir boyuta taşıyor. Müphem bir dünyanın içinde, tanıdık olan yabancıya, yabancı olan tanıdık olana dönüşüyor.

(...)

ilk öpücük... tohum çuvallarına sevişmeyi öğretmeye niyetli... ilk tükürükten
evet daha gerçektir... güçlü kararlılık şartları altında tartaklanan... tereddütlü
evetler... evet daha lezzetlidir bizim için

kalpleri hedefleyen küçük bir infilak ümidi... bünyemiz... gevşememizi
sağlayan her emaneti boşu boşuna taşıyor gibi... küt küt yapayalnızlığına
çekilen şaşaa
(...)

1963 yılında doğan Necmi Zekâ, İstanbul Alman Lisesi'ni bitirdikten sonra, Boğaziçi, Leicester ve Northwestern üniversitelerinde lisans ve lisans üstü eğitim gördü. Çeşitli şiir, çeviri ve derleme kitapları yayımlandı. 2003 yılında "Konu Komşu" kitabına "7. Antalya Altın Portakal Şiir Ödülü" verildi. Halen şiirin yanı sıra, düzyazı, çeviri ve resim çalışmalarını İstanbul'da sürdürüyor.
Şiir kitapları: "20 Ş." (1993); "Roma'ya Varış" (1994); "Yavru Aslan'dan Konu Komşu'ya Şiirler 1981-2001" (2002); "Ben Ona O Bana Ne Oldu Sana Dedik" (2005); "Kitaba Adını Veren Şiir" (2009).Necmi Zeka Kitapları

11,11 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Türü: Edebiyat, Şiir
ISBN: 9789756198971
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: 1. Hamur
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 135
Basım:
Ebat: 15x20 cm
Editör: Bülent Usta
Ağırlık: 249
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.