KAWA: Kürt Sorunu ve Etnik Örgütlenmeler 1

Raşit Kısacık

Kitap Açıklaması

KAWA örgütü Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde 1980 öncesi kurulan güçlü Kürtçü örgütlerden biridir. PKK'dan önce, hatta önde gelen bir örgüttür. PKK, yani o dönemdeki adıyla Apocular ile birlikte silahlı eylemlere başlayan Kawa, 12 Eylül darbesine kısa süre kala kendi içinde bölünmüştür.

Kürt kaynaklarında, Türk istihbarat örgütü tarafından gerçekleştirildiği vurgulanan ve adı siyasal tarihe "Kamışlı Operasyonu" olarak geçen, Suriye'nin Kamışlı ilçesindeki operasyonda, örgütün üst düzey yöneticilerinden biri hariç tümü ölü ele geçirilmiştir.

Bu olayla, Türk istihbarat örgütleri ilk kez sınır ötesinde bir operasyon düzenlemiş ve yine ilk kez bu operasyonda, operasyonun yapıldığı ülkede faaliyet gösteren bir örgütü, (İhvan-ı Müslimin) kullanarak Kawa'yı etkisiz hale getirmiştir.

Kamışlı Operasyonu'yla ilgili, operasyondan ağır yaralı olarak kurtulan tek kişi olan Heybet Açıkgöz de dahil olmak üzere, bu örgütün hala yaşayan önde gelen kadrolarının bile bilmediği olayları, Kawa Örgütü'nün önemli eylemlerini, üst düzey liderlerin yurt dışına kaçışını, örgütün ortaya çıkışından, Suriye'deki operasyona kadarki bilinmeyen tüm olayları en ince detayına kadar ilk kez bu kitapta okuyacaksınız.

Kitapta ayrıca; o dönemde bölgede önemli bir taban bulan örgütün eylem süreci, bu süreçte sık sık PKK ile karşı karşıya gelerek girdiği çatışmaların detayı ve bölgedeki örgütlerle aşiretler arasındaki çatışmaların başlama nedenleri ortaya konmuştur.

Örgütün kuruluş ve eylem sürecini takip ederken, günümüz olaylarıyla hangi açılardan bağlarının olduğunu, yaşananların günümüz meseleleriyle bağlantılarını ve Kürt Sorunu'nun hangi nedenlerle ve hatalarla günümüz Türkiye'sine bir açmaz yarattığını tarihsel akışıyla izleme olanağı bulacaksınız.Raşit Kısacık Kitapları

15,74 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789944143455
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 232
Basım:
Ebat: 13,5x19,5 cm
Editör: Orhan Suveren
Ağırlık: 200
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.