Kitap Açıklaması

Kayıp Kız ahlaki değerleri sorgulamasının yanı sıra bir İngiliz maden kasabasının tüm toplumsal tabakalarını da ele alan tipik bir Lawrence romanı.

İngiltere'deki bir maden kasabasının tanınmış tüccarlarından James Houghton'ın kızı Alvina taşra yaşamının durağanlığından ve gelenekselliğinden bunalmış, bu kapalı hayatına heyecan katmanın yollarını aramaktadır. Kendisine bir çıkış bulmaya çalışırken, babasına ait tiyatroya gelen gezici sanatçı grubundan bir İtalyan'a âşık olur ve kasabadaki korunaklı hayatını geride bırakarak bu tutkulu adamla birlikte kaçar.

Bu kaçış, onun duygusal ve cinsel uyanışının gerçekleşmesini ve geçici bir özgürlük hissiyle tanışmasını sağlayacaktır. Ancak Alvina'nın girdiği bu yeni dünya da dışarıdan göründüğü gibi değildir.

Murat Belge'nin Türkçeye kazandırdığı, 1920'de Jam es Tait Black Memorial ödülünü kazanmış Kayıp Kız'ı, Belge'nin, romanı ve Lawrence'ın edebiyatını irdelediği önsözüyle sunuyoruz. "Lawrence'ın fiziksel dünyaya, nesnelerin renk ve dokularına ilişkin olağanüstü bir kavrayışı vardı. Beden ve bedenle ilgili hertürlü sorun, onun için hayati bir önem taşıyordu."

-Virginia Woolf

"Tüylü Engerek'i yazmış olan Lawrence hiç ilgimi çekmiyor ama Kayıp Kız'ı yazmış olan Lawrence'a büyük bir hayranlık duyuyorum."

-Saul BellowDavid Herbert Lawrence Kitapları

28,24 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
Orijinal Başlık: The Lost Girl
ISBN: 9789750510489
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 407
Basım:
Ebat: 13x195 cm
Çevirmen: Murat Belge
Editör: Orhan Pamuk, Müge Karahan
Ağırlık: 331
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.