Kazak Tiyatrosunda Kadın Meselesi

(1920 - 1928)

Cemile Kınacı

Kitap Açıklaması

Türk Dünyası’nda yenileşme hareketlerinin bir ayağı olan Türk kadın yenileşmesi, İdil-Ural, Kırım, Türkistan, Azerbaycan, Türkiye gibi çok geniş bir coğrafyada etkili olmuştur. Bu çalışma, Türk Dünyası kadın yenileşmesi içinde Kazak kadın yenileşmesini ele alarak bu yenileşme hareketinin edebiyata ve edebiyatta tiyatro türüne nasıl uygulandığına ışık tutuyor.

Eserde, 1920-1928 yılları arasında yayımlanan Kazak yazarların Kazak Türkçesinde yazdığı sekiz piyesten meydana gelen bir örneklem esas alınarak Kazak tiyatrosunda “Kazak kadın meselesi” ele alınıyor. Dönemin piyeslerine yansıyan önemli kadın sorunlarına odaklanılıyor. 1917 Ekim Devrimi ile Kazak kadınların toplumsal konumlarında meydana gelen değişikliklerin piyeslere ne ölçüde yansıdığı ortaya konuluyor.

Elinizdeki kitap, Kazak edebiyatının 20. yüzyıl başında yaşayan yenilikçi yazarlarının kaleminden çıkan ve yazıldıkları dönemi yansıtan piyesleriyle pek çok konuya ışık tutuyor. Eserde, piyesler vasıtasıyla Kazak kadın yenileşmesinin geçirdiği süreç gözler önüne seriliyor. Çalışmada, dünyada ve Türkiye’de kadın hareketlerinin filizlenme süreci ve gelişmesi, Rus Çarlığı siyasî egemenliği altındaki Türk Dünyası’nda Türk Kadın Hareketi’nin ortaya çıkış ve gelişme süreci, Sovyetler Birliği’nde kadın meselesi, Sovyet edebiyatında kadın meselesinin yeri, Kazak tiyatrosunun teşekkülü ve gelişmesi gibi pek çok konuya temas ediliyor.

Cemile Kınacı Kitapları
18,52 ₺ %20
14,82 ₺
Tedarik Süresi: 3 iş günü
75 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786059148542
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 184
Basım:
Ebat: 13,5x21,5 cm
Ağırlık: 184
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.