Kazakistan - Türkiye İlişkilerinin Geleceği Sempozyumu Bildiriler

Kolektif

Kitap Açıklaması

Türkiye Sovyetler Birliği döneminde gerek devlet politikaları, gerekse Sovyetlerin tutumu sebebiyle tarihi ve kültürel bağlarının bulunduğu genelde Türk Cumhuriyetleri, özelde ise Kazakistan ile ilişkilerini istediği şekilde güçlendirememiştir. Sovyetler sonrası dönemde Kazakistan- Türkiye ilişkilerine önem verilmeye çalışılmış ancak istenen sonuçlar elde edilememiştir.

Bu gerekçeden yola çıkan kurumlar "Kazakistan - Türkiye İlişkilerinin Geleceği Uluslararası Sempozyumu"nu düzenlemekle ekonomik, siyasi ve toplumsal gelişmeler ışığında Kazakistan ve Türkiye ilişkilerini değerlendirerek iki ülke arasındaki diyaloğunun gelişiminin desteklenmeis hedeflenmiştir. Sempozyum ile Sovyet yönetiminin dağılmasından günümüze, Orta Asya'daki jeopolitik değişimlerde Türkiye ve bölgesel politik güçlerin etkisi tartışılarak önümüzdeki süreçte yapılması gerekenler üzerinde durulmuştur. Bunun yanı sıra , iki ülke arasındaki ticaret ve eğitim alanlarındaki faaliyetler incelenerek ülkelerin birbirleri üzerinde oluşturdukları imajı daha iyi anlama ve sorunların çözümü yolunda öneriler sunulmuştur.

İki tam gün süren Sempozyum ile karşılıklı bilgi ve fikir paylaşımı ışığında iki ülkenin dış politikadaki yaklaşımları ayrıntılı olarak tespit edilmiş, aralarındaki iletişimsizliğin ve önyargıların ortadan kaldırılması karşılıklı işbirliğinde dayalı projeler üretilmesi yolunda görüşler ortaya konulmuştur.

Elinizdeki eser sempozyumda sunulan bildirilerden oluşmaktadır. Bildiriler çerçevesinde Türkiye - Kazakistan ilişkileri bütün yönleriyle ele alınmakta ve bu ilişkilerin daha ileri seviyelere taşınmasının yolları aranmaktadır.

21,60 ₺ %4
20,74 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
50 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Tarih
ISBN: 9789751630773
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 293
Basım:
Ebat: 165x24 cm
Ağırlık: 458
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.