Kelam ve Felsefe Açısından Nübüvvet

Recep Ardoğan

Kitap Açıklaması

Kitapta peygamberlik inancı çeşitli yönleriyle incelenmiştir. Girişte, peygamber ve nebi ve rasul kavramlarına ve nübüvvet konusunun önemine yer verilmiştir.

Birinci Bölümde; İnsanların peygambere ihtiyacı ve medeniyet yolculuğunda peygamberlerin rolü, peygamber göndermenin Allah'a vacip olup olmadığı; peygamberliğin kesbî mi vehmî mi olduğu üzerinde durulmuştur.

İkinci Bölümde; Nebi ve rasul ayrımı, Kur'an'da bildirilen peygamberler ve peygamberlerin meleklere karşı, birbirlerine karşı, velilere karşı üstünlüğü konusundaki görüşler karşılaştırılmıştır.

Üçüncü Bölümde; vahiy kavramı, Kur'an'daki farklı anlamları; İslam ilimlerinin terimi olarak tanımı ve çeşitleri, vahiy - ilham ilişkisi, çağdaş din felsefesinde farklı vahiy anlayışları gibi konular üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda, tarihselcilerin görüşleri de dâhil olmak üzere, Allah'ın mesajını iletmesi olarak vahyin mahiyetine ilişkin değişik yorumlar açıklanmış ve değerlendirmesi yapılmıştır.

Dördüncü Bölümde; Peygamberlerin sıfatları; besinci Bölümde ise mucizenin mahiyeti, imkânı, vukuu ve temellendirilmesi incelenmiş, deist ve tarihselci kanattan gelen itirazlar yanıtlanmaya çalışılmıştır.Recep Ardoğan Kitapları

30,00 ₺ %22
23,40 ₺
Tedarik Süresi: 2 iş günü
100 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786050696325
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 286
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 286
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.