Kendinize Güvenin

Advaita / Ruhun Özgürlüğü Vedanta Felsefesine Giriş Dersleri

Swami Vivekananda

Kitap Açıklaması

Bu dünyadaki tüm mutsuzlukların nedeni zayıflıktır, kendine güvensizliktir, kendine acımadır, der Vedanta felsefesi. Mutsuz oluyoruz, çünkü zayıfız. Yalan söylüyor, çalıyor, öldürüyoruz, çünkü zayıfız. Istırap duyuyoruz, çünkü zayıfız. Bizi güçsüz düşürecek, zayıflatacak hiçbir şey kalmadığında ölüm de yoktur, üzüntü de.

Bizler yanılsamalar yüzünden, cahilliğimiz yüzünden mutsuz oluyoruz.

Bu dünya iyilikler ve kötülükler dünyasıdır. Nerede bir iyilik varsa onun peşinden kötülük gelir; ama Vedanta tüm bu tezahürlerin, çelişkilerin gerisindeki Birliği gösterir. O, 'Kötü olandan da iyi olandan da vazgeçin.' der.

Geriye ne kalır? İyinin ve kötünün gerisinde size ait bir şey vardır: her kötülüğün ve her iyiliğin ötesindeki gerçek benliğinizdir bu. İyi ve kötü olarak tezahür eden de işte budur.

Önce bunu bilin, sonra ve ancak o zaman gerçek bir iyimser olabilirsiniz, çünkü ancak o zaman herşeyi kontrol edebilirsiniz. Bu kitap başta Yoga, Budizm ve Tasavvuf olmak üzere birçok doğu öğretisine kaynaklık etmiş olan Vedanta Felsefesi üzerine yazılmış en önemli kitaplardan birisidir.

Doğu öğretilerini anlamak, yaşamınızda felsefeye yer açmak için bu kitabı yayınlarımız arasından çıkmış olan aynı yazarın 'Maya ve Yanılsama' adlı kitabıyla okumanızı öğreniriz.

Swami Vivekananda Kitapları
17,59 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9789756529393
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 136
Basım:
Ebat: 155x225 cm
Çevirmen: Suat Ertüzün
Editör: Lütfü Bozkurt
Ağırlık: 172
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.