Kimdi Bu Urartular - Urartu Dini

Antik Dinler ve İnançlar

Ali Narçın

Kitap Açıklaması

Hazineler hazinesi olarak değerlendirilen Anadolu'nun eski sahiplerinden bir krallık olan Urartular, bölgede 300 yıl oldukça hareketli bir dönem yaşadıktan sonra Medler ve Asurların askeri baskıları nedeniyle yıkıldılar. Özellikle Asurlularla 300 yıl savaşlar içinde bir yaşam sürdürürken inançlarından da ödün vermeden oldukça sade bir tapınım gerçekleştirdiler. Hatta Harran bölgesindeki çoğu tanrı kültlerine ev sahipliği yaptıkları gibi Hurri, Mitanni ve Hititlerin de tanrı kültlerine aynı hassasiyeti gösterdiler.

Baş tanrıları Haldi'ye savaş tanrısı şeklinde tapınarak onun adına Sığır ve koyunların kurban edildiğini görmekteyiz. Özellikle resmi tanrılarını guruplandıran Urartu hükümeti bu tanrıyı ilk sırada göstererek devlet tanrısı olduğunu belirtmişlerdi. Tanrı Haldi'nin ilk sırada yer aldığı Meherkapı tanrılar listesinde belirtilen kurbanlıkların aylık mı yoksa yıllık mi oldukları hakkında ayrıntılı bir açıklama görememekteyiz.

Ali Narçın, bu eserinde Urartuların gelenek ve yaşam tarzlarından kısaca söz ederek, inançlarındaki bilinmeyen tanrı ve tanrıçaların da kültlerini ele aldığı gibi Hititlerin dağıldıktan sonra boşta kalan tanrı kültlerine de sahiplendiklerini belirtmektedir.Ali Narçın Kitapları

35,00 ₺
Satışta Değil
SEPETE EKLE
Kitap Ayrıntıları
ISBN: 9786058034334
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 224
Basım:
Ebat: 13,5x21 cm
Ağırlık: 224
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
Bu kitap hakkında ilk yorum yazan sen ol.