Kırmızı Pazartesi

İşleneceğini Herkesin Bildiği Bir Cinayetin Öyküsü

Gabriel Garcia Marquez
15 kişi
Kidega'nın Kırmızı Pazartesi Kitap Yorumu
Sonu başından belli bir Gabriel Garcia Marquez romanı. "Suçu toplum hazırlar, suçlu işler" cümlesi belki de bu kitabı en iyi özetleyen cümle olabilir. Göz göre göre işlenen namus cinayetini meşru hale getiren toplumun sosyokültürel yapısını, kadın ve erkeğin yerini, din etmenini mercek altına alıyor. İncecik, çabuk bitecek diye üzen mükemmel kurgusuyla ve akıcı diliyle okuyucu büyülüyor.

Kitap Açıklaması

Kolombiyalı büyük yazar Gabriel García Márquez'in 1981'de yayımlanan yedinci romanı Kırmızı Pazartesi, işleneceğini herkesin bildiği, engel olmak için kimsenin bir şey yapmadığı bir namus cinayetinin öyküsü. Hem Kolombiya'da, hem de yayımlandığı dünyanın dört bir yanındaki pek çok ülkede sarsıcı etkileri olmuş bir roman. Usta yazar, çocukluğunu geçirdiği kasabada yıllar önce yaşanmış bir cinayet olayını aktarıyor. Romanın kahramanı Santiago Nasar'ın öldürüleceği daha ilk satırlardan belli, ancaksonun baştan belli olması, kitaba sürükleyiciliğinden bir şey kaybettirmiyor.

Kırmızı Pazartesi, yalnızca bir cinayetin arka planını değil, bir halkın ortak davranış biçimlerinin potresini de çiziyor. Böylece, sonuna dek ilgiyle okuyacağınız bu kısa ve ölümsüz roman, bir toplumsal ruhçözümü niteliği de kazanmış oluyor.Gabriel Garcia Marquez Kitapları

18,00 ₺ %40
10,80 ₺
1 günde kargoda
75 TL üzeri kargo bedava! Kargo Bedava
Kitap Ayrıntıları
Türü: Edebiyat, Roman
Orijinal Başlık: Cronica De Una Muerte Anunciada
ISBN: 9789750721571
Kapak: Ciltsiz
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: Normal
Sayfa Sayısı: 107
Basım:
Ebat: 125x195 cm
Ağırlık: 107
Yorumlar
Yorum eklemek için üye girişi yapmalısın.
 • Nazlıcan Koç (01.04.2020)

  Kısa olmasına rağmen bitirmekte zorlandım. Yorumlarda çoğu kişi beğenmiş lakin ben pek beğenemedim. Sanırım benim tarzım değildi. Ama konusu da ilgi çekici değil bence...

 • Aslı Çalışkan (27.02.2019)

  Kitabı bitirdikten sonra bile etkisinden çıkamadığım iç acıtı bir roman

 • Onur Onat (27.10.2018)

  Akşamdan sabaha bir çırpıda okuduğum kitaplardan biri. Sizi içine çekecek, sürükleyici bir kurgu. Tavsiye edilir.

 • Fatih Eğilmez (21.10.2018)

  Kitabın sonunda Santiago Nasar ölüyor. Hikayenin sonunu söylemiş oldum. Lakin bunu yazar da ilk cümlede söylüyor. Cidden güzel bir kitap. Vaktiniz varsa bir günde yoksa iki günde sıkılmadan bitirirsiniz.